"Wędrówka pędzla i ołówka" - niezwykła podróż niebanalnych obieżyświatów;)
Uwielbiamy Harolda! Pewnie też go znacie - tego sympatycznego, kilkuletniego posiadacza fioletowej kredki, w której towarzystwie - a także dzięki której - rusza w wielką wyprawę, przeżywa mnóstwo przygód, często niebezpiecznych, spotyka smoka, leci balonem, dokarmia zwierzęta;) Emocjonujących zdarzeń jest mnóstwo i bardzo się nam ta lektura podoba. Dlaczego o tym wspominam? Bo nieco podobne perypetie spotkały bohaterów niniejszej książki. Pozycję autorstwa Crocketta Johnsona bardzo lubimy, ale wspólne dzieło Marii Terlikowskiej i Janusza Stannego nas po prostu oczarowało! 

To zachwycająca opowieść, błyskotliwie opisana, genialnie zilustrowana, wciągająca czytelnika - czy też małego słuchacza - w swój świat. W przypadku tej książki tytuł zdradza wiele - to właśnie pędzel i ołówek "wyruszają na wędrówkę". Jak się okazuje taka wspólna wyprawa obfituje w masę przygód, przygotujmy się na ciągłe zwroty akcji, wiele emocji oraz dobrą zabawę - bo choć ci nietypowi podróżnicy wędrują po papierze, to przecież stworzyć mogą wszystko - co podpowie wyobraźnia, co się im zamarzy, a czasem... co przypadkiem wyłoni się z od niechcenia stawianych kresek, malowanych linii, kształtów... Wiemy to doskonale, że zamiary bywają różne - Młodsza wczoraj obiecała narysować konia, a skończyło się na autoportrecie - "Młodsza samowtór" - bo w towarzystwie siostry;) Podobnie i ołówek - przypadkiem stworzył niedźwiedzia, w pośpiechu - niezbyt przyjaźnie nastawioną czarownicę... Na szczęście można także równie szybko wykreować coś, co uratuje będących w niebezpieczeństwie podróżników!

Z niesłychaną lekkością jest opisana tak historia - a jednocześnie tak prawdziwie i przejmująco, że nie wątpię, iż każdy maluch jej słuchający będzie zachwycony. I niewątpliwie też pojawią się prośby o powtórne czytanie;) - bo ta opowieść zaskakuje, zadziwia, bawi i wciąga. Wędrowcy szczęśliwie wracają do domu, to znaczy... do piórnika;) - co jest też takim pomysłowym powrotem do realnego świata, okazją do zaproponowania jakichś (może wspólnych?) plastycznych działań i zrealizowania ich. 

Rymowana historia wyprawy w nieznane jest świeża i oryginalna, warta poznania, zatem świetnie, że została wznowiona. Piękna książka - i "nasza", polecamy ją fanom "Harolda", wielbicielom zaskakujących opowieści... A właściwie - każdemu młodemu czytelnikowi! I starszakom także!;)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

PS. I jeszcze bardzo ciekawy materiał filmowy - "Jak powstaje książka / Wędrówka pędzla i ołówka"  - obejrzyjcie koniecznie!


"Wędrówka pędzla i ołówka"
Autor: Maria Terlikowska
Ilustrator: Janusz Stanny
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 20 x 18,5 cm
ISBN: 978-83-10-12869-0
Komentarze