"Kastor uprawia fasolkę", "Kastor majsterkuje" - sympatyczny bóbr zachęca do działania!
Bóbr to oryginalny bohater - niezbyt często pojawia się w lekturach dla najmłodszych, ale dziewczyny bardzo zaintrygował. Mają zresztą maskotkę bobra, którą Starsza ostatnio zabrała do lasu, bo sobie "pościnał drzewa";) Zatem sam Kastor wzbudził zainteresowanie, a gdy okazało się, że książki kryją tak sympatyczne historie, obie słuchaczki pokochały te opowieści i teraz bez wahania rozpoznają piłę płatnicę czy korbę stolarską;) I oczywiście czekamy na własne fasolki!

Skąd ta wiedza? Dlaczego takie plany ogrodnicze? Tytuły książek mówią wszystko - będziemy czytać o uprawie fasolki oraz majsterkowaniu! Sympatyczny bóbr oraz jego mały przyjaciel Maciuś z takim zapałem zabierają się za sadzenie, przygotowują potrzebne przedmioty, z radością witają pierwsze listki, troskliwie pielęgnują roślinki, a wreszcie cieszą się efektami swej pracy - pysznym posiłkiem i "pięknymi" - dzięki zielonym roślinom - oknami, że nie sposób nie wziąć z nich przykładu! Na końcu książki znajdziemy jeszcze ogrodnicze porady Kastora, są tu też pokazane rozmaite odmiany fasolki, zatem śmiało możemy spróbować wyhodować różne okazy;)

Pierwszym tytułem opublikowanym w tej serii (bo Lars Klinting napisał wiele książek dla młodych czytelników) była książka "Kastor majsterkuje" - ukazała się ona w 1995 roku i od razu zachwyciła małych odbiorców i ich rodziców. To bardzo klarownie opisana przygoda bohatera, który chcąc poradzić sobie z bałaganem w stolarni, przygotowuje skrzynkę na narzędzia. Widzimy wszystkie etapy pracy, dowiadujemy się, że najpierw trzeba stworzyć precyzyjny plan, poznajemy narzędzia, które przydają się podczas realizacji takiego przedsięwzięcia i wreszcie możemy podziwiać gotowy efekt. Ba - możemy także pokusić się o naśladowanie sympatycznego bobra, bo na końcu książki znajdziemy dokładnie opisany rysunek, z którego Kastor korzystał podczas pracy.

Być może zetknęliście się z angielską wersją tych książek, w których tytułowy bohater nosi imię Harvey. W oryginale był to jednak właśnie "Castor", a imię jest nieprzypadkowe, bo łacińska nazwa tego zwierzęcia tak właśnie brzmi (bóbr zwyczajny to Castor fiber). Kolejne tytuły - a stworzył ich autor siedem - były przekładane na wiele języków i osiągały bardzo wysokie nakłady, gdyż sympatyczny bóbr podbił serca czytelników. Jeśli i Wam spodobały się te opowieści, to ucieszycie się z zapowiedzi Wydawnictwa Media Rodzina - w przygotowaniu są kolejne tomy!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki "Kastor uprawia fasolkę", "Kastor majsterkuje"
Autor i ilustrator: Lars Klinting
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 19,5 x 26 cm
ISBN: 978-83-8008-069-0, 978-83-8008-068-3Komentarze