"Legendy polskie dla dzieci w obrazkach" - niebanalnie, zabawnie i kształcąco!
Niektórych legendarna przeszłość niezwykle ciekawi, inni jeszcze muszą odkryć ten temat dla siebie i z całą pewnością "Legendy polskie dla dzieci w obrazkach" świetnie do tego celu posłużą. 

Nasze rodzime opowieści tego typu to część naszej kultury - nawiązania do nich pojawiają się w innych tekstach, zawarty w nich pierwiastek niezwykłości, fantazji sprawia, że nasza wyobraźnia zaczyna pracować, przyprawiona szczyptą magii historia zapada w pamięć, przekazuje nam ważne wydarzenia z przeszłości ojczyzny. 

Przybliżyć legendy najmłodszym czy też nieco starszym, ale mniej zainteresowanym historią - to zdanie świetnie udało się autorce ilustracji - Nikoli Kucharskiej. Pomysłowy patent na przedstawienie legendy sprawia, że książka przypomnia nieco wyszukiwankę, ma też cechy wspólne z komiksem. Kolorowe rysunki przykuwają uwagę, zabawne przedstawienia bohaterów budzą uśmiech. Taki sposób poznawania opowieści  postrzyżynach u Piasta, o Popielu, toruńskich piernikach, złotej kaczce, bazyliszku, smoku wawelskim oraz o Warsie i Sawie to zabawa, rozrywka, a przy okazji, niejako mimochodem - nauka. 

Wiadomo, że gdy poznawaniu czegoś towarzyszy działanie, wówczas te informacje łatwiej zapamiętujemy. Taki też sposób wybrała autorka, by legendy zapadły czytelnikom na długo w pamięć. Pierwsze dwie strony to krótkie streszczenia napisane przez Joannę Kończak. Jednak wiadomo, że krótkość formy nie zapewni pamiętania - dlatego raz jeszcze mamy okazję zetknąć się z tymi opowieściami - na kolejnych rozkładówkach znajdziemy rysunkową wersję legendy autorstwa Nikoli Kucharskiej. Wystarczy odnaleźć na stronie scenkę oznaczoną numerem jeden i poruszając się zgodnie z numeracją ponownie dać się oczarować opowieść z przeszłości - na poły prawdziwej, na poły fantastycznej, z całą pewnością wartej poznania. 

Scenki wzbogacono o zabawne odgłosy, szczegóły przedstawiające codzienne życie naszych przodków przed wiekami. Teksty w "dymkach" nie są długie, to na ogół parę słów, czasem umieszczony w nich rysunek oddaje sens wypowiedzi bohatera, dlatego pozycja nadaje się dla początkujących czytelników. 

Świetny pomysł, pięknie wydana pozycja - wspaniale sprawdzi się także jako prezent - wszak zaczyna się czas wakacji, odwiedzin, także rodziny czy znajomych z zagranicy. Dla małych Polonusów będzie to niebanalne, intrygujące zetknięcie z krajem przodków!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Legendy polskie dla dzieci w obrazkach"
Projekt okładki, ilustracje, teksty: Nikola Kucharska
Streszczenia legend: Joanna Kończak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: książka sztywnostronicowa
Liczba stron: 16
Format: 23,1 x 31 cm
ISBN: 978-83-10-12861-4

Komentarze