"Nils Paluszek i inne opowiadania" - dajcie się oczarować tym magicznym opowieściom!
Dwie dziewczyny mające wspólną szafę i determinację, by forsować własne pomysly w kwestiach ubierania to gwarancja niełatwych przygotowań do wyjścia;) Tak też było i dziś: a to coś nie pasowało, a to obie musiały ten sam element garderoby włożyć, ukochana bluza nie została jeszcze uprana, rodzice postawili stanowcze veto jeśli chodzi o liczbę spinek... Dramaty największego kalibru - według mniemania córek. Zatem dość donośnie zaczęły protestować i wyrażać dezaprobatę dla tak okropnego ciągu przykrych zdarzeń... Na szczęście miałam przebłysk geniuszu;) - w laptopie umieściłam płytę "Nils Paluszek i inne opowiadania", wybrałam piąte nagranie zatytułowane "Mirabella" i po krótkiej chwili już tylko pociąganie nosem świadczyło, że niedawno działo się tu bardzo źle;) A potem wysłuchałyśmy jeszcze "Majowej nocy" (dziewczyny uwielbiają okołourodzinowe tematy, zatem zaciekawione były bardzo), a na koniec - "Najukochańszą siostrę" - bo zauroczył nas tytuł, a dziewczyny choć nie zawsze się dogadują, Starsza oczywiście chce, by działo się wszystko po jej myśli, a Młodsza wykorzystuje fakt, że jest "taka mała" i trzeba jej ustąpić - to jednak kochają się bardzo. I choć planowana pora wyjścia musiała ulec przesunięciu, to jednak osiągnięty konsensus i poznanie niezwykłych opowieści w pełni usprawiedliwiło tę zmianę.

Bo też rzeczywiście niezwykłe są te historie! Wyznam, że oczywiście uwielbiałam "Dzieci z Bullerbyn" i przeczytałam tę książkę siedemnaście razy (sic!), że Pippi była kolejną bohaterką, która mnie urzekła, że polubiłyśmy i łobuziaka Emila, i pomysłową, zabawną Lottę oraz inne dzieciaki z ulicy Awanturników, to jakimś trafem nie dane nam było - ani mi, ani dziewczynkom - zetknąć się wcześniej z tymi opowiadaniami Astrid Lindgren. A są tak piękne! Świat rzeczywisty przeplata się tu z magią, fantastyczne postacie, niezwykłe zdarzenia, historie, które tak działają na dziecięcą wyobraźnię przywodzą mi na myśl niegdyś wydany przez Naszą Księgarnię "Mały pokój z książkami" Eleanor Farjeon - moją ukochaną lekturę z lat dziecięcych. Elfy, niezwykłe zdarzenia, niewidoczni dla innych osób (na ogół dorosłych;) przyjaciele, możliwość dokonywania rzeczy wielkich - w krainie fantazji, gdzie rządzą inne prawa, ożywające przedmioty, cudowne wydarzenia - jakże miło się słucha tych opowiadań - tak bliskich dziecięcej fantazji, nieskrępowanej wyobraźni najmłodszych. 

Do tego teksty opowiadań czytają znakomici aktorzy: Teresa Lipowska i Marian Opania. Oboje są bardzo przekonujący, czujemy niezwykłość przygód spotykających małych bohaterów, dzielimy z nimi emocje, dajemy się porwać i oczarować. Piękne interpretacje niezwykłych, niebanalnych, magicznych historii na pewno nie raz będą nam towarzyszyć - także wieczorami, bo to idealne opowiadania także do posłuchania na dobranoc. Wiemy to doskonale, bo dziewczynki wspominając poranny seans słuchania poprosiły o włączenie tej płyty wieczorem!:) 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 

"Nils Paluszek i inne opowiadania"
Autor: Astrid Lindgren
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Forma wydania: AUDIOBOOK CD
Format: CD
Przedział wiekowy: 6-10
ISBN: 978-83-10-12893-5Komentarze