"Pax. Pal Przekleństwa", "Pax. Grim" - pokonać bestie, zwalczyć zło...
Dwaj bracia trafiają do rodziny zastępczej, gdyż ich matka nadużywa alkoholu. To już kolejny "nowy dom", w którym może tym razem się zaaklimatyzują, bo oprócz tych rodzinnych perypetii, chłopcy mają skłonność do wpadania w tarapaty. Młodszy - dziewięcioletni Viggo, jest mistrzem we wspinaniu się na wszelkie obiekty, ale także potrafi niepostrzeżenie ukraść każdą rzecz, o dwa lata starszy Alrik czuje, że powinien opiekować się bratem, zatem jeśli przytrafiają się jakieś kłopoty, to obu bohaterom. Są zresztą prawie nierozłączni, także dlatego, że w nowym miejscu od razu "znajdują" wielu wrogów: w szkole, wśród rówieśników, nauczycieli...

Ale niesympatyczni koledzy to w sumie najmniejszy problem, bo okazuje się, że Mariefred, gdzie zamieszkali, to miasto niezwykłe. Tu znajduje się Zamek Gripsholm, tajemnicze ruiny kościoła, dom nader oryginalnego rodzeństwa - Magnara i Estrid, którzy są zatrudnieni przez zarządcę zamku, opiekują się pałacową oranżerią, ale o wiele ważniejsze zadanie spełniają potajemnie, a miejsce, którym mają się zajmować nie szczędząc sił i poświęceń znajduje się pod ich domem. Dobrze ukryte, mroczne, pełne najdziwniejszych przedmiotów - stanie się częstym celem wypraw braci. To tu poznają swoje przeznaczenie, bo ich przybycie zapowiadały karty orakla - staną do walki z ciemnymi mocami, które pojawiają się niespodziewanie, coraz straszniejsze, potężniejsze, bardziej zdeterminowane, by pozbyć się chłopców, a nawet - zniszczyć ich. 

To miejsce to biblioteka - niezwykła, bo z jej zbiorów można korzystać tylko w niesamowitym entourage'u - na ścianach wiszą miecze i sztylety, na półkach stoją wypchane zwierzęta, mroczne obrazy działają tak sugestywnie na odbiorcę, że mimowolnie czuje respekt. A zbiory są jeszcze bardziej niezwykłe - to najczęściej manuskrypty, których treścią są magiczne zaklęcia, specjalne mikstury, tajemne sposoby ułatwiające walkę z nieczystymi siłami, mrocznymi bestiami, które coraz śmielej zaczynają sobie poczynać. Zło czai się, atakuje, liczba ofiar rośnie - czy dwaj chłopcy mogą zdziałać coś przeciwko siłom zła? Ich spryt, pomysłowość i wytrwałość to bezsprzeczne atuty, mają wsparcie w Magnarze i Estrid oraz w ich nieco zwariowanym bracie zwanym Hej-Henry, w mieście pojawia się także Damir - mroczny motocyklista czy wróg w przebraniu? Pytań jest wiele, pojawiają się obawy, ale chłopcy czują też wagę posłannictwa, które mają wypełnić. 

Okazuje się zatem, że "oburęczni wojownicy spod znaku kruka" to dwaj bracia noszący naszyjniki z kruczymi skrzydłami. Są młodzi, ale jest w nich chęć przeżycia czegoś niezwykłego - i co najważniejsze - niesienia pomocy innym. 

Dzięki temu tytułowe nieszczęścia - Pal Przekleństwa i Grim - będą dla nich po prostu kolejnym wyzwaniem, które muszą pokonać. A na ich drodze pojawi się jeszcze wiele bestii, przeciwnik sięgnie po przeróżne magiczne sztuczki, by zachwiać ich wiarę, podkopać pewność siebie, pokonać ich i zatriumfować... 

Wciągająca, emocjonująca lektura pełna scen mrożących krew w żyłach, zilustrowana w niebanalny sposób przez autora komiksów - Henrika Jonssona to lektura nie na długo - bo pochłaniamy ją, połykamy strony, zatrzymując się na chwilę przy przykuwających uwagę ilustracjach. Mroczne stwory są przedstawione niebywale sugestywnie, akcja toczy się w szybkim tempie, a kolejne przygody wciągają nawet "starszaków", zatem choć to seria przeznaczona dla młodzieży, to pewnie w wielu domach będzie to wspólna lektura rodziców i młodych czytelników.

Polecam
Katarzyna "Pax. Pal Przekleństwa", "Pax. Grim"
Autorzy: Åsa Larsson, Ingela Korsell
Ilustrator: Henrik Jonsson
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 152, 192
Format: 14,5 x 20,5 cm
ISBN: 978-83-8008-055-3, 978-83-8008-056-0
Komentarze