"Ptaki naszych lasów" - niebanalna propozycja dla ptakolubów!:)
Wakacje rozpoczynają się lada chwila, zatem pewnie większość planów "dopięta", wyjazdy zaplanowane, atrakcje czekają i każą odliczać każdy dzień do rozpoczęcia tych ulubionych dwóch miesięcy w roku! Choć z drugiej strony - to pewnie rodzice czasem muszą trochę pogłówkować, żeby ten czas zająć, uatrakcyjnić... Dwumiesięczny wyjazd rzadko wchodzi w grę, zatem co robić "na miejscu"? Zostać ornitologiem doskonałym!;)

My też takie plany powzięłyśmy - i to z wielkim entuzjazmem, bo droga do tego celu prowadząca jest bardzo atrakcyjna i miła: poznawanie przez działanie, rysowanie, przykuwające uwagę i zachwycające pięknymi ujęciami materiały - zatem choć zadanie ambitne, to z pewnością będzie przyjemnością i nauka, no i oczywiście zdobycie zasłużonego tytułu!

Dwuczęściowy cykl "Ptaki naszych lasów" wydany przez Oficynę Wydawniczą MULTICO to publikacja, która powinna zagościć i w domach małych pasjonatów poznawania przyrody, ale spodoba się także tym, którzy lubią działać twórczo - bo fotografiom ptaków i ciekawym opisom towarzyszą rysunki oraz propozycja ich odrysowania. Kolejne strony zostały przedzielone kalką, na której możemy przerysować znajdującą się pod spodem ilustrację. Takie działanie utrwali niewątpliwie wiedzę o tym, jak dany gatunek wygląda, kolorystykę piór, sylwetkę. Możemy też pokusić się o narysowanie siatki na portrecie ptaka i stworzenie własnego rysunku - poprzez wzorowanie się na oryginale. 

W niedługich, kilkuzdaniowych opisach towarzyszących fotografiom znajdziemy najistotniejsze informacje pozwalające odróżnić dany gatunek od "krewniaków" na podstawie wyglądu, poza tym dowiemy się, gdzie opisywany ptak gniazduje, czym się żywi, kiedy jest aktywny. Pod fotografiami i na rysunkach znajdziemy jeszcze rozmaite ciekawostki, istotne fakty, które zapisane większą czcionką łatwo wpadną w oko, zapewne też zapadną w pamięć. 
Gdy już stworzymy własnoręcznie portrety trzydziestu gatunków ptaków z pierwszej części, możemy sięgnąć po drugą, gdzie czeka nas kolejna porcja wiedzy o skrzydlatych mieszkańcach lasów - a mianowicie trzydzieści jeden gatunków. 

Przyznam, że dziewczynkom nieco się niektóre wiadomości mylą, zatem musimy poćwiczyć, by zyskać tytuł "doskonałego ornitologa" - pytania quizowe są ciekawe, niebanalne i dokładnie sprawdzają naszą wiedzę, za to umieszczone w środku książki zadanie polegające na rozpoznaniu gatunków ptaków nie sprawia problemów, zwłaszcza że mamy według założeń rozpoznać co najmniej 10 ptaków. Nam udaje się już uzyskać lepszy wynik, a mamy ambicje, by było to w pełni dobrze wykonane zadanie!:) Z taką "pomocą dydaktyczną" nie będzie to trudne! Wam także polecamy pójście w nasze ślady!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

PS. A seria "Poznaję i rysuję" zawiera także pozycje dotyczące zwierząt i drzew, więc po wakacjach można zabłysnąć przyrodniczą wiedzą!
"Ptaki naszych lasów cz. 1", "Ptaki naszych lasów cz. 2"
Autor: Grażyna Maternicka
Ilustrator: Katarzyna Kopiec-Sekieta
Wydawnictwo: Multico Oficyna Wydawnicza
Seria wydawnicza: Poznaję i rysuję
Oprawa: miękka + kalka w środku zeszytu
Liczba stron: 32
Format: 21 x 30 cm
ISBN: 978-83-7763-325-0, 978-83-7763-326-7


Komentarze