"Rok w mieście" - wyszukiwanka dla młodszych i starszych
Skromny tytuł jest jakby przeciwwagą do tego, co znajdziemy wewnątrz tej wyjątkowej pozycji. Wyjątkowej - bo stworzonej przez jedną osobę, a na dodatek to "nasza", polska autorka, zatem można byłoby apelować: "Kupujcie, bądźcie patriotami";) My jednak - cała trójka pilnych "oglądaczek" - apelujemy: "Kupujcie, wpisujcie na listy życzeń, proście bliskich o tę książkę, bo jest niezwykle zajmująca, jest piękna, ciekawa, niebanalna, pełna zabawnych scenek, bo zajmie Was na długo!".

Nieprzypadkowo nawiązuję do tej polskości - bo pewnie wielu osobom przyjdzie na myśl podczas oglądania inna wyszukiwanka opowiadająca o mieszkańcach ulicy Czereśniowej. I w "Roku w mieście", i w książkach przedstawiających przeróżne zdarzenia mające miejsce przy ulicy Czereśniowej mamy do czynienia z bohaterami bliskimi dzieciom: widzimy sprzedawców, osoby sprzątające, pracowników różnych instytucji kultury, urzędników i mechaników, pracowników służby zdrowia i pracujących na budowie, są też dzieci, rodzice, dziadkowie, są domowi pupile - koty, psy. Niemiecka seria książek także rozgrywa się w ciągu roku - zaczynamy od zimy, a kolejne tomy przynoszą rozwinięcie historii. Katarzyna Bogucka również rozpoczyna swą opowieść zimą - w styczniu, ale zimowy miesiąc zakończy też naszą znajomość z bohaterami, bo właśnie tak - do stycznia do grudnia ich losy będziemy śledzić na kolejnych kartach obrazujących następujące po sobie miesiące.

Rotraut Susanne Berner przedstawia w paru słowach swoich bohaterów na tylnej okładce książki, "Rok w mieście" jest pod tym względem pozycją dostarczającą mnóstwo rozrywki;) Na początku książki znajdziemy na dwóch stronach mnóstwo postaci, których losy możemy potem z zapałem śledzić. Co ciekawe, autorka stawia przed nami nie lada zadanie: każdy bohater przekazuje nam parę słów o sobie, a my na podstawie tych informacji możemy odnaleźć pozostałych członków rodziny! Ileż emocji dostarczają te poszukiwania! Postaci jest bardzo wiele, czasem niełatwo odnaleźć syna/mamę/dziadka... Tropiłyśmy jednak z zapałem i wytrwale, w końcu jedynie mąż pani pielęgniarki - fryzjer nam pozostał i już wydawało się, że go nie zidentyfikujemy, ale.. Udało się! Satysfakcja olbrzymia, choć okazało się, że to dopiero przedsmak wyzwań, które nas czekają...;)

Jeśli spojrzycie na zdjęcia poniżej, zrozumiecie doskonale, o czym mowa: w mieście tym dzieje się wiele, wprost tętni ono życiem - i to niezależnie od pory roku i dnia (co w ciekawy sposób zostało zobrazowane za pomocą termometru i zegara umieszczonych obok nazwy miesiąca). Ścieżki bohaterów krzyżują się, łączą, ich losy splatają w sposób zaskakujący, pełno tu sklepów, restauracji, zakładów, są domy, zoo, rzeka, nad którą mieszkańcu uwielbiają spędzać wolne chwile, są i sezonowe atrakcje... Nie sposób wymienić wszystkiego i jesteśmy pełni podziwu dla talentu autorki, dla jej pomysłowości. 

Poszukiwanie postaci jest niełatwe także z tego względu, że kolorystyka stron - utrzymana za każdym razem w zbliżonej tonacji - zmienia się, w ciekawy sposób nawiązując do pory roku - postacie noszą różne stroje, adekwatne do aury, okoliczności, zajęć. Będziemy zatem skazani na tropienie charakterystycznej sylwetki, właściwego dla danego bohatera uczesania czy wręcz rysów twarzy - nie lada to zadanie, więc nie dziwcie się, że "raptem" dwadzieścia osiem stron może nas zająć na tak długo! 

A jeszcze na koniec autorka przygotowała nagrodę dla cierpliwych obserwatorów - ostatnia rozkładówka łączy w sobie wiele barw, ale nie tylko. Przecieramy oczy ze zdumienia - czy to nasze znajome miasto, czy świat na opak? Tropiciele zabawnych, nieprawdopodobnych scenek będą mieli pole do popisu!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Rok w mieście"
Autor, ilustrator: Katarzyna Bogucka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
Format: 23,1 x 31 cm
ISBN: 978-83-10-12805-8
Komentarze