"Śmiechu warte" - świat na opak, którym się zachwyci dziewczynka i chłopak!:)

Pamiętam, jak bardzo dziwiły mnie niegdyś słowa mojego taty, który mawiał, że stojący w pokoju mebel wpadł mu w oko;) Jako kilkulatka zastanawiałam się wówczas, jak się mogło coś tak wielkiego w oku zmieścić - no i cieszyłam się, że ów mebel nie dokonał jakichś uszkodzeń;)

Związki frazeologiczne to dla najmłodszych czarna magia, choć bywa że i nie tylko ci, co mają mleko pod nosem, mogą mieć z nimi problemy - zatem słyszymy o wypuszczaniu Pandory z puszki, a najmniejsza linia oporu to wprost notorycznie powtarzany przez wiele osób błąd. Ale tego typu sformułowania nie muszą nas doprowadzać jedynie do białej gorączki;) Pani Agnieszka Frączek potrafi je obłaskawić, zamknąć w wierszach, przedstawić niebanalnie, zabawnie. A to nie koniec listy sposobów, po które sięga, by wywołać na twarzach odbiorców uśmiech!

W dziewiętnastu wierszach znajdziemy mnóstwo zabawnych sytuacji, nieprawdopodobnych zdarzeń, które są rodem z marzeń!:) Autorka nie od dziś znana jest z zamiłowania do zabaw językowych, zatem i w tych wierszach znajdziemy pomysłowo użyte homonimy, amatorską etymologię, która nas rozbawi, wykorzystane zostało podobieństwo brzmień - mnóstwo przeróżnych zabiegów, których cel jest jeden - sprawić, że nasze buzie będą tak samo roześmiane jak to widzimy na okładce książki;)

Odbiorcami, do których Agnieszka Frączek kieruje swe wiersze, są najmłodsi - zatem w utworach tych odnajdziemy takie właśnie dziecięce spojrzenie na świat, ważne sprawy najmłodszych, ich radości, troski, marzenia. 

Dla wiernych fanów twórczości autorki to nie lada gratka - porcja wierszy, które zapadają w pamięć, które chce się czytać po wielokroć. Ci zaś, którzy do tej pory nie mieli okazji poznać utworów Agnieszki Frączek będą mieli okazję odkryć dla siebie pisarkę o niebanalnej wyobraźni i niezwykle bogatym warsztacie. Dodam taką osobistą refleksję - mam wrażenie, że autorka nie zawsze miała szczęście do ilustratorów i wiele wcześniejszych zbiorków niezbyt zachwycało pod tym względem... Ale tym razem mamy do czynienia i z wierszami, które oczarowują i z pięknymi, uroczymi ilustracjami. Ich autorem jest Maciej Szymanowicz - znany, ceniony, lubiany - wspólnie udało się zatem stworzyć cudowną, urzekającą lekturę. 

Polecamy!
Katarzyna i dziewczynki

"Śmiechu warte"
Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 19,5x26 cm
ISBN: 978-83-7672-336-5


Komentarze