"Tatax i inne historyjki o tatusiach" - z uśmiechem i czułością o ukochanym tacie
Ubranie założone na lewą stronę? Mleko rozpuszczane w zimnej wodzie? Fast food na obiad? - tatusiowe są znani z takich niekonwencjonalnych pomysłów i często podobne anegdotki o ich pomysłach słyszymy. Ale czy rzeczywiście ojcowie są tacy oderwani od rzeczywistości i trudno na nich polegać? Kto wyjaśni, jak to się dzieje, że samolot nie spada? Kto zbuduje z klocków każdą wymarzoną przez pociechy budowlę? Kto narysuje zamek, helikopter i samochód wyścigowy? Tata jest niezastąpiony! Poza tym tak dobrze pociesza, gdy jakieś nieprzyjemne zdarzenia losowe się przytrafią...

Dziewięciu tatusiów opisanych przez Barbarę Stenkę doskonale daje sobie radę w różnych sytuacjach, czasem stanowiących naprawdę wielkie wyzwanie - jak na przykład opieka nad dość okazałym pieskiem, który błąkał się po lesie, a przyjęty do domu zjada więcej niż cała rodzina razem wzięta! Tatusiowie opiekują się pociechami, rozwijają w nich pasje, w niekonwencjonalny sposób zarabiają na życie, pomagają innym i... są niezastąpieni - to oczywiste! 

Autorka w zamieszczonych w tej książce opowiadaniach pokazuje też niezwykłą wieź łączącą ojców i dzieci, okazuje się, że chwili próby tatusiowie mogą być równie odpowiedzialni, pomocni, kompetentni jak mamy - cóż w tym dziwnego, też są przecież rodzicami! 

Nieprzypadkowo chyba tytuł zbioru został zapożyczony od jednego, trzeciego opowiadania. "Tatax" to czarująca, radosna, wzruszająca historia o tacie-superbohaterze opiekujacym się niepełnosprawną córeczką. Dzięki jego trosce, zaangażowaniu i fantastycznym pomysłom każda czynność, nawet banalna, zwykła, zamienia się w przygodę, wywołuje u córki wybuchy śmiechu i sprawia, że świat staje się bardziej kolorowy. Urocza opowieść!

Zapewne wiele osób kojarzy nazwisko Barbary Stenki z anteny radiowej "Trójki" - autorka pisze teksty do "Akademii Rozrywki", współpracuje z grupą artystyczną Arfik, z telewizyjnym "Budzikiem", ma na swym koncie liczne powieści dla młodych czytelników. Te pełne humoru opowiadania na pewno zjednają jej kolejnych fanów.

Polecam
Katarzyna


"Tatax i inne historyjki o tatusiach"
Autor: Barbara Stenka
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: BIS
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
Format: 16,8 x 24,0 cm
ISBN 978-83-7551-430-8Komentarze