"Piosenki dla przedszkolaka 8. "Stary niedźwiedź" i inne przeboje" - ponadczasowe hity na każdą okazję!:)

Wspólne podróże, które ostatnio odbywamy, pozwalają nam stwierdzić bez wahania, że śpiewanie to wielka pasja naszych dziewczyn! Z rozrzewnieniem wspominamy pierwszy rok uczęszczania do przedszkola przez Starszą – ileż piosenek nauczyłyśmy się we trzy!;) Każde święto, kolejna pora roku, przedszkolna uroczystość wiązały się z nauką nowych utworów. Niektóre pamiętałam ze swego dzieciństwa, ale przyznam – nieliczne. Wiele powstało nowych, sympatycznych melodii, zatem „posiłkowałyśmy” się Internetem, by znaleźć słowa, czasem i nagranie czy film, na którym dzieci wykonują dany utwór. Niedawno zakończony rok przedszkolny nieco się już różnił pod tym względem – chyba Starsza już mniej chętnie wcielała się w rolę nauczycielki śpiewu;) – zatem nauczyła nas jedynie piosenki o wiośnie, która „na polach sadzi krokusy” i tę wiosenną melodię o żabach, zającu i marcu wyśpiewujemy aż do tej pory! Choć dziewczyny oczywiście z równie wielkim zapałem prezentują nam własne „kompozycje” z autorskimi tekstami;) Są naprawdę intrygujące, lecz dosyć ulotne, bo same wykonawczynie już po chwili mają problemy z ich powtórzeniem…

Zanim zatem zaczną spisywać swą twórczość (lub znajdą inną pasję;), sięgamy po sprawdzone klasyki – tu i melodia jest znana, i słowa dobrze zapadają w pamięć, do tego to sympatyczne piosenki, które łączą pokolenia – zna je i babcia, i rodzicom towarzyszyły – choćby podczas przedszkolnych zabaw – i teraz najmłodsi z radością śpiewają je wspólnie z dorosłymi czy rówieśnikami. Świetną propozycją tego typu jest nowa publikacja Wydawnictwa Skrzat – „Piosenki dla przedszkolaka 8. Stary niedźwiedź i inne przeboje”. 

Chyba mało komu nie przyjdą na myśl wspomnienia z lat dzieciństwa z tymi utworami związane! W przedszkolu czy w młodszych klasach szkoły podstawowej dzieci bawiły się śpiewając „Starego niedźwiedzia”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Kółko graniaste”, „Ojca Wirgiliusza” czy „Nie chcę cię znać”. A tych piosenek w książce – i na dołączonej do niej płycie – jest trzynaście. To utwory dobrze znane, lubiane i świetnie sprawdzające się podczas spotkań najmłodszych – ba, wyznam, że już mikroskopijna grupka złożona z naszych dziewczyn i ich cioci potrafi do upadłego bawić się w „Kółko graniaste”! 

Taka płyta przyda się także na przeróżnych przedszkolnych uroczystościach – gdy jest urządzana tak zwana „część integracyjna”, wówczas rozmaite ruchowe zabawy łączące ponad pokoleniami są sympatyczną propozycją spędzenia czasu, miłą rozrywką, okazją do wspólnego pośpiewania i poruszania się. Przyznam, że właśnie jedną z piosenek z tej płyty – „Wąską ścieżką przez ogródek” poznałam przy okazji organizowanego w tym roku w naszym przedszkolu „Święta rodziny”, połączonego Dnia Matki i Dnia Ojca.

Dziewczyny były oczarowane tą publikacją – zasiadły przy odtwarzaczu z książeczką w łapkach i słuchały, przyłączały się do śpiewających na płycie dzieci, oglądały ilustracje. Nie sposób było im przerwać, a jako że pora była późna, zatem trzeba było przesunąć godzinę kładzenia się spać – no cóż, siła wyższa!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki "Piosenki dla przedszkolaka 8. "Stary niedźwiedź" i inne przeboje"
Ilustrator: Agnieszka Kłos-Milewska
Kompozytor: Jerzy Zając
Wydawnictwo: Skrzat
Format: 20x19 cm
Liczba stron: 24
Oprawa: miękka szyta
ISBN: 978-83-7915-272-8
Komentarze