"To się w głowie nie mieści" - rozruszajmy szare komórki!;)

Niezwykła, zaskakująca pozycja ukazała się niedawno w Wydawnictwie Skrzat. Niezbyt obszerna książka – bo licząca niespełna czterdzieści stron, może stać się pretekstem do długich godzin twórczych zabaw. Okazji do jej wykorzystania jest mnóstwo: czy to w poczekalni w przychodni, w kolejce, podczas podróży albo w plenerze – gdy pociechy zmęczy aktywność fizyczna, mogą pogimnastykować umysł, poćwiczyć wyobraźnię!

Co więcej – propozycje zadań, tematy poruszone w tej lekturze w inny sposób mogą być interpretowane w miarę dorastania, nabywania nowych doświadczeń. To książka uniwersalna – już kilkulatek może odnajdywać podobne przedmioty („Świat jak krzywe zwierciadło”), z entuzjazmem pobawi się w myśl zasad gry „W chowanego z kolorami”, ale te ćwiczenia sprawią przyjemność i starszym, a niektóre zadania staną się ciekawym dowodem na to, jak nasza pociecha dorasta. O tym, jaką historię kryje zabytkowy przedmiot przekazany przez dziadka, inaczej opowie kilkulatek, inna wersja pojawi się po roku, odmienną historię przedstawi debiutujący uczeń. Starsze dzieci pewnie łatwiej poradzą sobie z odpowiedzią na pytanie, co trudno sobie wyobrazić czy też wymienieniem rzeczy, które nie mają końca, są nieskończone.

Krótki tekst to punkt wyjścia – jego lektura zajmie niewiele czasu, zatem zagadnienia zaproponowane przez autora – Piotra Nowickiego, to ciekawie sformułowany problem dotyczący naszej rzeczywistości, sugerujący inne spojrzenie na nią, dostrzeżenie niezwykłości spraw drobnych czy na pozór oczywistych, a przecież tak intrygujących przy bliższym przyjrzeniu się. Później możemy swobodnie snuć domysły, marzyć, kreować własny obraz świata, bawić się swoimi pomysłami. 

Poruszone w szesnastu rozdziałach tematy pozwalają pogłówkować, ćwiczyć wyobraźnię, kształtować kreatywne podejście do otaczającej nas rzeczywistości. Zastanawiając się nad zaproponowanymi problemami wnikamy w sedno spraw, dostrzegamy związki pomiędzy nimi – dzięki temu widzimy lepiej, jesteśmy bardziej otwarci na świat, potrafimy też twórczo rozwiązywać stawiane nam zadania. 

To ciekawa i niebanalna propozycja, godna uwagi i warta poznania!

Polecam
Katarzyna "To się w głowie nie mieści. Podręcznik dla małych marzycieli"
Autor: Piotr Nowicki
Ilustrator: Alicja Musiał
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 20x27 cm
ISBN: 978-83-7915-217-9Komentarze