"Zagadkowe ABC" - niezawodne patenty na poznanie literek!:)Bardzo się nam ta propozycja Wydawnictwa Skrzat spodobała! Ale cóż w tym dziwnego – tak wiele w niej rozmaitych atrakcji, że każda pociecha z radością będzie po nią sięgać. Co lubią najmłodsi? Kolorowanki, naklejki, barwne rysunki, zagadki, lubią też zdobywać wiedzę w sposób aktywny. Samo słuchanie nawet najciekawszych opowieści może zająć, ale nie na długo. Podobnie z poznawaniem liter – ciekawią one najmłodszych, prowokują do pytań, lecz przyswajanie ich na zasadzie żmudnego kaligrafowania szybko zniechęci nawet najwytrwalszych. 

A dzięki książce autorstwa Ewy Stadtmüller bogato zilustrowanej przez Martę Ostrowską możemy być pewni sukcesu – literki same „wejdą” do małych główek, na dodatek będzie to miłe, dostarczające rozrywki zajęcie. 

Zawarte w tytule słowo „zagadkowe” nie wiąże się z tajemniczością, lecz właśnie z zagadkami – każdą z liter najmłodsi utrwalają dzięki pięciu zagadkom, których rozwiązania na daną literę się rozpoczynają. 

Poniżej można dokładnie zobaczyć, jak wiele atrakcyjnych działań wiąże się z poznawaniem kolejnych liter. Maluchy słuchają zagadek i rozwiązują je. Kilkakrotnie przedstawiona na danej rozkładówce litera zapada w pamięć, zostaje też utrwalona dzięki temu, że znajduje się ona także na naklejkach będących rysunkową odpowiedzią na zagadkę. Do tego korzystającym z tej książki przydadzą się kredki czy też pisaki – by pokolorować literę. To też okazja do ćwiczenia małych paluszków – wizerunek litery został ozdobiony wzorami – są to przeróżne figury geometryczne, wzorki, zygzaki, linie. Podczas dodawania im koloru kształt litery utrwala się, dzieci ćwiczą precyzję w operowaniu narzędziami plastycznymi, uczą się dobierać kolory, by efekt był ciekawy, oryginalny. Można też poćwiczyć pisanie – przeznaczone na to zostały dwie linie, w których widzimy litery pisane – wielką i małą, ze strzałkami pokazującymi kierunek ich kreślenia. 

Wierszowane zagadki są okazją do wzbogacenia słownictwa, nie są banalne, zatem trzeba czasem chwilę połamać głowę, by odgadnąć, co znajdzie się na naklejce będącej rozwiązaniem. Na szczęście pomocą służą ilustracje – pokazany na nich w trakcie różnych czynności skrzat naprowadza maluchy i pozwala cieszyć się ze znalezienia właściwej odpowiedzi.

Nie można zapomnieć o tym, co „tygrysy”-maluchy lubią najbardziej;) – naklejki! Na czterech stronach w środku książki jest ich sto dwadzieścia! Nawet jeśli zatem jeszcze litery nie znajdują się w centrum zainteresowań naszej pociechy, to z całą pewnością uwielbia ona nalepiać;) – ta pasja łączy chyba wszystkie kilkulatki. Dzięki naklejkom być może i litery staną się bliższe:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 
"Zagadkowe ABC"
Autor: Ewa Stadtmüller
Ilustrator: Marta Ostrowska
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka szyta
Liczba stron: 48
Format: 20x25,8 cm
ISBN: 978-83-7915-161-5


 

Komentarze