"Mój pierwszy atlas Polski", "Mój pierwszy atlas świata" - najmłodsi poznają świat
Podróże – małe i duże – to pasja, którą dzielą wszystkie dzieci. Tak naprawdę chyba nikt nie może oprzeć się propozycji, by wybrać się na wycieczkę, zobaczyć coś nowego, poznać inne zakątki – odmienne od rodzinnych stron miejsca. Niekiedy najmłodsi nie mają wystarczająco dużo cierpliwości, by obejrzeć wszystkie zabytki, ale dobrze zaplanowana wycieczka, uwzględniająca potrzebę zabawy, odpoczynku, rozrywki oraz pewną dozę zwiedzania zawsze uraduje, a do tego zapadnie w pamięć i będzie długo wspominana. Inna kwestia to sama podróż w sensie dotarcia na miejsce – bardzo często według pociech trwa zbyt długo… Obie te sprawy – chęć poznawania nowych zakątków oraz znalezienie ciekawego zajęcia na dłużący się czas przemieszczania się różnymi środkami lokomocji – staną się prostsze, a ewentualne problemy znikną, jeśli sięgniemy po najnowsze publikacje Wydawnictwa Olesiejuk!

Tata dziewczynek uwielbia studiować mapy, geografia to jego pasja – zatem starał się zainteresować tym tematem córki. Pierwsze próby nie były zbyt spektakularne. Nie da się ukryć, że takie „klasyczne” atlasy, choć barwne – bo taką przecież przyjęto zasadę przy tworzeniu map fizycznych czy politycznych, to jednak nie zajmowały kilkuletnich adeptek w stopniu wystarczającym. Zerknęły, wysłuchały grzecznie, ale już za chwilę usłyszane wiadomości ulatywały z głowy, nie pojawiał się zapał do dalszego poznawania naszego kraju czy świata. 

Zatem niezależnie od tego, czy chcemy obudzić pasję podróżniczą, czy też zaspokoić ciekawość świata, odpowiedzieć na stawiane przez pociechy pytania, warto sięgać po publikacje, które są dostosowane do możliwości percepcyjnych maluchów – dzięki takiemu poznawaniu tajemnic świata przyrody, zabytków, ciekawostek, charakterystycznych strojów, zajęć ludzi żyjących w różnych zakątkach świata, dziecko zyskuje pewną całościową wiedzę, którą może powiązać z ilustracjami. Taką właśnie metody zastosowały autorki „Mojego pierwszego atlasu Polski” oraz „Mojego pierwszego atlasu świata”.

Tym, co na pierwszy rzut oka zwraca uwagę odbiorcy, jest nietypowy kształt książki. A gdy dodamy do tego kolorowe rysunki zdobiące okładkę, wówczas sukces murowany – atlasy zaciekawiają, skłaniają do tego, by je otworzyć i poznać lepiej nasze najbliższe okolice, naszą ojczyzną, a także cały świat!:) Taka podróż jest możliwa w każdej chwili, dzięki „wędrówkom” po mapach – i zaowocuje ona na pewno zdobyciem sporej porcji wiedzy!

Czemu to warta uwagi pozycja? Wszak pewnie atlas znajdziemy w każdym domu, po co nabywać kolejny? Jeśli zerkniecie na zdjęcia, wszystko będzie jasne! Każda mapa to nie tylko fragment naszej ojczyzny czy też przedstawienie któregoś z kontynentów – umieszczone na nich rysunki sprawiają, że po przestudiowaniu danej ilustracji zdobędziemy mnóstwo wiadomości! „Mój pierwszy atlas Polski” najpierw zapoznaje najmłodszych z naszymi symbolami narodowymi, widzimy mapę naszej ojczyzny, a także flagi sąsiadujących z nią państw. Kolejne karty to przedstawienie regionów: każdemu poświęcono dwie rozkładówki – pierwsza to szczypta historii, wiadomości o przeszłości, zabytki, ważne miejsca, stroje ludowe, tradycyjne potrawy. Następne dwie strony ukazują przyrodniczy obraz danego regionu: świat fauny i flory zobrazowany zabawnymi przedstawieniami to ciekawa lekcja przyrody. A to nie wszystko! Chyba większość dzieci lubi wyszukiwanki – odnajdywanie drobnych rysunków umieszczonych na marginesach na ilustracji pełnej detali to zajęcie, które się nie nudzi, a w tym przypadku niejako „przy okazji” zapadają małym poszukiwaczom w pamięć ciekawe wiadomości. 

Takie czytanie/oglądanie, taka zabawa mogą przerodzić się w prawdziwą pasję. I tu ważna okaże się kolejna zaleta tych atlasów: grubsze kartki są niezwykle wytrzymałe, zatem książki posłużą długo i być może niejednemu małemu odkrywcy świata!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 

"Mój pierwszy atlas Polski"
Autor: Anna Wiśniewska, Joanna Myjak (ilustr.)
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: książka całokartonowa
Liczba stron: 24
Format: 24x30,5 cm
ISBN: 978-83-274-3404-3

"Mój pierwszy atlas świata"
Autor: Anna Wiśniewska, Joanna Myjak (ilustr.)
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: książka całokartonowa
Strony: 24
Format: 24x30,5 cm
ISBN: 978-83-274-3207-0Komentarze

  1. Bardzo lubimy zabawy i "podróżowanie" z takimi atlasami w ręku, poznawanie "przy okazji" gwarantowane.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)