"Psierociniec" - poznajcie czworonożnego poetę!Jeśli psa masz – każdy dzień do przygoda!
Na spacerze nie patrzy: błoto, chaszcze, woda,
W domu gryzieniem wszystkiego umila sobie chwile,
A potem domownicy patrzą nań niemile…
Z entuzjazmem ściga się z rowerzystami
I wieczną wojnę prowadzi z sąsiada kotami.
Trosk nieco mamy przezeń, wyznać to wypada,
Ale przecież to druh taki… że mucha nie siada!
Najwierniejszy, kochany, jedyny w świecie – pies!
Bez niego dom nie jest domem – smutnym miejscem jest!

To takie nasze skromne rymy zainspirowane lekturą, bo w niej nie tylko psów wiele na każdej stronie, psie smutki i radości, okazy mały i duże, czasem nieszczęśliwe – bo nie mają domu, potem „dziko” radosne – gdyż znalazły swoje miejsce i serdecznych opiekunów. A do tego główny bohater, Remik, to zwierzę wyjątkowe, nie bójmy się tego określenia – jedyne w swoim rodzaju! Wierszy w niniejszej książce jest wiele, bo Remik to pies-poeta!!! 

Wiersze mają niezwykłą moc  - najmłodsi bardzo je lubią – utwory Tuwima czy Brzechwy tak zapadają nam w pamięć, że po latach można je recytować z pamięci. Poezja uwrażliwia, pokazuje piękno świata i piękno języka, potrafi w niebanalny sposób poruszać sprawy ważne, ale to nie wszystko! Jest w niej magia – o czym najlepiej przekonują rymy tworzone przez Remika: każdy pies (a nawet i kot), który stał się bohaterem jego utworu, niebawem opuszczał Psierociniec w radosnym nastroju – u boku pani lub pana!

Ta książka spodoba się każdemu „psiarzowi” – bo czworonożni bohaterowie są sportretowani w niezwykle sugestywny sposób, a choć jest ich niemało, to każdy ma wyraziste cechy charakteru i osobowości, zatem zapadają w pamięć, budzą żywe uczucia w odbiorcach, sprawiają, że przywiązujemy się do nich – i trzymamy kciuki za pozytywny finał wydarzeń. 

Ci, którzy o psie marzą, zyskają mnóstwo argumentów, by przekonać rodziców, że własny czworonożny pupil to przyjaciel, powiernik, druh serdeczny, towarzysz zabaw. Dzięki takiemu domownikowi poprawia się nasz humor i nasza kondycja – bo jak się psy rozhasają, to niespecjalnie chcą wracać ze spaceru, a my – siłą rzeczy – musimy im towarzyszyć. Nawet, gdy psia pogoda!;) Ale nie narzekajmy – taki przyjaciel jest warty każdych poświęceń (można odżałować nawet nowe szpilki czy kolejną rozkompletowaną parę rękawiczek – coś o tym wiemy;)).

Z tyłu na okładce możemy zobaczyć zdjęcie autorki z… Remikiem! Okazuje się zatem, że mamy do czynienia z prawdziwą, autobiograficzną opowieścią! Możecie być więc pewni, że Remik naprawdę ma poetycką duszą – o czym świadczy najlepiej blisko dwadzieścia wierszy, które w tej książce znajdziemy. To takie niebanalne komentarze do codziennych zdarzeń, fantazje dotyczące zmiany psiego losu, utwory wywołujące uśmiech na twarzach czy wyciskające łzę wzruszenia.  Przypadkowa utrata swego domu, samotne, smutne chwile, trafienie do Psierocińca, w którym i przyjaciół, i nieco wrogo nastawione psy Remik spotkał, no i wreszcie niezwykłe odkrycie siły wierszy, które sprawiają, że bezdomne zwierzęta znajdują swoje miejsca na ziemi, kogoś, komu są potrzebne, przez kogo są kochane – to historia pełna emocji i opisana w oryginalny sposób. O wydarzeniach opowiada sam „rewelacyjnie miły kundelek”, dlatego przedstawiony świat jest bardzo „psi” – opiekunka ośrodka to pani Dogmara;), w wymarzonej cukierni można kupić psernik, psiarlotkę lub tort szczekoladowy – no i możemy bliżej poznać te wierne czworonogi – co lubią, czego się boją, co jest dla nich ważne, kiedy pies będzie się uśmiechał z radości… 

Do tego lekturę umila mnóstwo zabawnych portretów psich okazów ras wszelakich, psów bawiących się, biegających, wesołych, choć i czasem smutnych – bo bywają w życiu każdego i mniej radosne chwile – jednak zawsze to urocze, barwno, niebanalne rysunki. 

Spodobała się nam bardzo ta opowieść, a jako że wcześniej czytałyśmy „Opowieści z 1001 dobranocy” Wandy Chotomskiej, zatem takie wiersze wplecione w tekst wydały się dziewczynkom czymś naturalnym – a przecież to nie lada sztuka stworzyć tak zgrabną i ciekawą całość!

Polecam
Katarzyna "Psierociniec"
Autor: Agata Widzowska
Ilustrator: Małgorzata Pietralik
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda z gąbką
Liczba stron: 64
Format: 18,5 x 23,5 cm
ISBN: 978-83-280-1880-8
Komentarze