"Bezpieczni na drodze" - ważny temat w atrakcyjnej formie
Wrzesień bardzo się nam „komunikacyjnie” kojarzy – w przedszkolu temat bezpieczeństwa także był poruszany i nie pozostało to bez echa. Młodsza, bardzo zasmucona faktem, że to jeszcze nie weekend, a „normalny” dzień przedszkolny, powiedziała, że gdy będzie mocno tęsknić, to poprosi panią wychowawczynię, by z nią poszła do domu, tylko muszą na przejściach uważać…;) Wzruszająca deklaracja, ale przy okazji – dobitne świadectwo tego, że warto tematy bezpiecznego poruszania się omawiać, przypominać zasady, ugruntowywać wiedzę, która jest tak istotna.

Wprawdzie do przedszkola najmłodsi idą zawsze w towarzystwie opiekunów, debiutujący uczniowie także muszą być przyprowadzani i odbierani przez dorosłe osoby, jednak już niebawem ta samodzielność nadejdzie – czasem rodzice pozwalają bawić się na podwórku, pójść do pobliskiego sklepu, więc znajomość zasad ruchu drogowego jest bardzo pożądana. Zresztą często uczestniczą w nim też jako rowerzyści, choć i przecież tak „banalna” sprawa jak poruszanie się po chodniku może nastręczać wątpliwości. Ale nie tym, którzy przeczytają „Bezpieczni na drodze”! Zgodnie z podtytułem znajdziemy tam „Wiele ważnych informacji” – i naprawdę zaletą tej pozycji jest rzeczowe, klarowne przedstawienie zagadnień ważnych dla młodych uczestników ruchu drogowego. 

To nie pierwsza przeczytana przez nas pozycja, w której kwestia zachowania na drodze została poruszona, jednak naprawdę trudno porównywać ją z dotychczasowymi naszymi lekturami. Jest ona prawdziwym kompendium zagadnień, które mogą się pojawić: młodzi odbiorcy dowiedzą się, jak poruszać się po chodniku, w jaki sposób przechodzić przez jezdnię w rozmaitych miejscach – gdy przejście jest oznaczone sygnalizacją świetlną i bez niej, a także gdy brak takich udogodnień, bo przecież i takie sytuacje mogą się nam przytrafić. Najczęściej już pod koniec przedszkola dzieci potrafią bez problemów poruszać się rowerem. Dobrze byłoby, gdyby techniczne opanowanie tej umiejętności wiązało się także ze znajomością zasad: gdzie, jak, jakim sprzętem, w jaki sposób młody człowiek może jeździć. Te niezwykle istotne zagadnienia zostały zabawnie przedstawione na kilku stronach książki autorstwa Christy Wißkirchen i Thorstena Saleina. 

Niezaprzeczalna zaleta tej książki to sposób ujęcia tematów: bohaterami są rówieśnicy małych odbiorców, uczniowie, którzy niedawno rozpoczęli naukę. Krótka historyjka przedstawiająca ich zachowanie jest zilustrowana rysunkami utrwalającymi przekazywane treści. Najistotniejsze sprawy zostały podkreślone szczególnym rodzajem czcionki – ma ona czerwony kolor, czasem także nieco większy rozmiar.

Zdobytą wiedzę można do razu sprawdzić dzięki umieszczonym w książce quizom, zadaniom, zagadkom. To porcja wiadomości odpowiednia dla małego odbiorcy, a do tego przedstawiona klarownie i rzetelnie. Przyznam, że bardzo irytują mnie sygnalizatory świetlne z trzema rodzajami świateł umieszczone na przejściach dla pieszych. Nie spotkałam się z takimi oznaczeniami, a w książkach i filmach animowanych dla najmłodszych bardzo często na przejściu mamy właśnie trzy światła – czerwone, żółte i zielone, co nijak się ma do rzeczywistości. 

Dlatego tak cieszy mnie treść tej pozycji – zawarto w niej informacje zgodne z realiami, aktualne, ważne dla młodego człowieka, potrzebne i przydatne. Poza tym książka jest niezwykle sympatycznie zilustrowana, zatem nawet jeśli naszych pociech te tematy nie zaintrygują, to z pewnością dobrym wabikiem może być właśnie forma przekazu. 
Świetna pozycja – warto, by poznały ją wszystkie dzieci!

Polecam
Katarzyna 


"Bezpieczni na drodze"
Autor: Christa Wißkirchen
Ilustrator: Thorsten Saleina
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: twarda
Liczba stron: 56
Format: 20x 24 cm
ISBN: 978-83-8057-005-4Komentarze