"Świat bez tajemnic" - wiele wymiarów odkrywania:)Jestem tego pewna – kto zobaczy tę książkę, ten się nią zachwyci! Nie tylko najmłodsi będą zaintrygowani, jak też otwierać można kolejne okienka, jak rozkładać strony tworząc szeroki obraz danego zagadnieniu uwzględniający przeróżne elementy – także i rodzicom zabłysną oczy i obudzi się chęć posiadania tej pozycji:)

I bardzo dobrze, bo jest to tytuł naprawdę warty uwagi. Niewątpliwie niektórych ucieszy przede wszystkim fakt, iż – jak jest to podane na okładce – będziemy mogli otworzyć aż osiemdziesiąt okienek! To wspólna cecha kilkulatków – takie otwieranie to dla nich wielka frajda i nawet jeśli po raz kolejny oglądają ulubioną książkę z takimi „atrakcjami”, z niesłabnącym zainteresowaniem podnoszą okienka, z entuzjazmem reagują na pojawiający się rysunek. Odkrywanie to jest to!:) Pamiętam, że naszą pierwszą książką tego typu było „Jak to działa?” – także Wydawnictwa Olesiejuk. Kupione nieco „z wyprzedzeniem”, bo dziewczynki było wybitnie nieletnie;), ale w ramach wyrównywania szans i niwelowania klasycznego podziału na „dziewczyńskie” i „chłopackie” lektury ta pozycja się u nas znalazła i była z pietyzmem po wielokroć oglądania, z uwagą studiowana, zajmowała córki na długi czas. I mimo tej intensywnej eksploatacji nadal prezentuje się bardzo dobrze – starannie, solidnie wydana wciąż cieszy się kompletem nieklejonych okienek, jedynie niektóre – w ferworze oglądania, zostały trochę pozaginane…;)

Ale taki jest los ulubionych lektur! Nie mamy wątpliwości, że i „Świat bez tajemnic” do nich dołączy, bo choć maszyny i urządzenia są bardzo intrygujące, to świat zwierząt i przyroda to prawdziwe koniki dziewczyn. Wspólnie oglądamy filmy o takiej tematyce, w czasie wyjazdów w plener staramy się poszerzać wiedzę z zakresu przyrody, geografii, a ta książka dodatkowo pozwoli szerzej spojrzeć na różne zjawiska, dostrzec ich wzajemne powiązania, zrozumieć zależności, poznać procesy zachodzące w świecie fauny i flory, wpływ działalności człowieka na środowisko, sposoby wykorzystywania sił przyrody i jej zasobów dla własnych celów. 

Choć to na pozór niedługa pozycja – bo raptem mająca czternaście stron, to nasycenie ich wiadomościami jest imponujące! Teksty widoczne na pierwszy rzut oka, obrazy ukryte pod okienkami, rysunki obrazujące opisywane zagadnienia, uzupełniające przekaz zawarty w słowach, naocznie pokazujący najmłodszym, jak wygląda życie ludzi i zwierząt w lasach tropikalnych, jak bardzo mogą się różnić obszary pustynne, jakie bogactwo organizmów żywych kryją przed nami głębie mórz i oceanów, w jaki sposób ludzie przekształcają swe otoczenia, tworzą udogodnienia ułatwiające im codzienną egzystencję, wykorzystują to, co ofiarowuje im natura…

Sympatyczne, bardzo realistyczne, kolorowe ilustracje budzą ciekawość, zachęcają do tego, by je studiować, analizować – i przy kolejnej lekturze, przy kolejnym oglądaniu odsłaniają przed czytelnikiem czy małym odbiorcą następne tajemnice, nowe niespodzianki. Tak poznawane wiadomości – poprzez działanie, zabawę, zajęcie, które intryguje, na pewno doskonale zapadną w pamięć, pozwolą lepiej zrozumieć to, co otacza młodego człowieka. Być może obudzą też zainteresowanie geografią, biologią, przyrodą! 

A do tego taka książka to doskonałe zajęcie czy to na podróż samochodem, czy też na chwile, gdy trzeba trochę poczekać – u lekarza, w kolejce. „Świat bez tajemnic” można otworzyć na dowolnej stronie i zacząć przygodę, która doprowadzi nas do naszych własnych odkryć i poszerzenia wiedzy. A dzieje się tak także dlatego, iż jest to niezwykle „poręczna” lektura! Na ogół przeróżne atlasy dla najmłodszych mają format A4 lub nawet jeszcze większy. Na pewno w niektórych przypadkach jest to uzasadnione i sprawdza się doskonale. Jednak nieco mniejszy, bo mający jedynie19,5 na 22 centymetry „Świat bez tajemnic” zmieści się w torebce czy plecaku, bez trudu można będzie go wertować w aucie i cieszyć się możliwością tak nietypowego, a jednocześnie tak przyjemnego poznawania tego, co nas otacza.

Polecam
Katarzyna  

"Świat bez tajemnic"
Autor: Emily Bone
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: książka całokartonowa
Liczba stron: 14
Format: 19,5x22 cm
ISBN: 978-83-274-2813-4Komentarze