"Czasami przychodzi do mnie anioł..." - o sprawach wiary w sposób bliski najmłodszym
Piękna i warta uwagi pozycja ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech - "Czasami przychodzi do mnie anioł..." to książka, która jest wyjątkowa z wielu powodów. Autorka - Lucyna Kwiatkowska, jest zapewne wielu osobom znana ze swej twórczości plastycznej, zatem mamy oczywiście do czynienia z książką w całości przez nią stworzoną - zarówno teksty, jak i niebanalne ilustracje są jej dziełem.

Bardzo cenną rzeczą są poruszone w niniejszej publikacji treści - niezwykle istotne dla każdego katolika. Bo też wybrała sobie autorka ważne zadanie - przybliżyć najmłodszym zagadnienia, które może nie do końca są dla nich zrozumiałe, a niejako "w przededniu" przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. To czas wzmożonej nauki, intensywnego przyswajania sobie wiadomości, zasad, reguł, modlitw - niekiedy może zdarzyć się, że ich zrozumienie zejdzie na dalszy plan, za najistotniejsze uważa się pamięciowe opanowanie... Pojawia się i myśl, że "z czasem" dziecko dojrzeje, poukłada sobie w głowie wszystkie te treści, "dorośnie" do pewnych problemów. Być może tak się dzieje, ale zdecydowanie lepiej, gdy niejasne, trudne, problematyczne sprawy spróbujemy wspólnie z dzieckiem zrozumieć, przedyskutować. Pamięciowe zakuwanie kojarzy się z zasadą "trzech zet", a przecież chcemy, bo nasze pociechy naprawdę zrozumiały, co też jest sensem nauki Chrystusa, jakie prawdy przekazują nam jego słowa, czego od nas oczekuje Jezus, jak powinniśmy postępować w różnych sytuacjach życiowych, by wiara nasza była czynna, by nie była to tylko pusta deklaracja i odświętny zwyczaj, niezbyt rozumiany, wypełniany z ociąganiem, bez przekonania...

Lucyna Kwiatkowska pisze, iż nie chce zastąpić lekcji religii, nie ujęła w swej książce wszystkich treści katechizmowych, ale jest ich naprawdę wiele, a do tego sposób ich przekazania jest niezwykle przyjazny, klarowny. Nie mam wątpliwości, iż poznawane w ten sposób, zapadną w serca i w pamięć, pozwolą pełniej uczestniczyć w nabożeństwach, dokonywać trafnych wyborów w życiu, być prawdziwymi katolikami, którzy swych postępowaniem dają świadectwo wyznawanej wiary.

Niezwykle ciekawy jest sposób przekazu - to nie wykład ex cathedra, ale rozmowa - dialog między swego rodzaju rówieśnikami - na pierwszym ze zdjęć poniżej zobaczyć można bohaterów tej książki: to chłopczyk i jego anioł, który najczęściej wieczorami zjawia się, by podyskutować o tym, co przydarzyło się w ciągu dnia, rozwiać wątpliwości chłopca, wyjaśnić kwestie, które są dla niego ważne, ale i trudne. To naprawdę serdeczna rozmowa, bez tajemnic, niedomówień, bez zbywania: "kiedyś to zrozumiesz" - anioł tłumaczy w sposób prosty, klarowny, obrazowy, bez wątpienia młodzi czytelnicy mogliby sami czytać tę pozycję - bo język i wyjaśnienia są dostosowane do możliwości odbiorcy; jedynie długość tekstów może być przeszkodą, lecz zgodnie z zamysłem autorki książka ma być czytana wspólnie z rodzicami, ma być inspiracją do rodzinnych rozmów.

Opisane w "Czasami przychodzi do mnie anioł..." kwestie przedstawiane są w rozmaity sposób - czasem Lucyna Kwiatkowska przywołuje obrazowe porównania, bliskie najmłodszym, łatwe do zrozumienia, zapamiętania, niekiedy chłopiec i jego anioł przybierają postać wróbelków czy nietoperzy, by w ten tajemniczy nieco sposób towarzyszyć Jezusowi w szczególnych momentach jego życia - dzięki tym "wycieczkom" wiele spraw się rozjaśnia, prawdy wiary i biblijne opowieści stają się bliższe. 

Aby Pismo Święte nie było lekturą tylko "od wielkiego dzwonu", by na co dzień towarzyszyło nam, autorka zamieszcza "tajemnicze szyfry", czyli odwołania do ksiąg Nowego Testamentu - to "potwierdzenie", że opowieść anioła jest prawdziwa, rozwinięcie poruszonych w rozmowie kwestii, no i najważniejsze - oswojenie tej lektury, przybliżenie Biblii najmłodszym, pokazanie, że zawarte w niej treści są ważne i potrzebne nam.

I jeszcze słówko o samym wydaniu - pięknym, czytelnym, bardzo estetycznie i starannie przygotowanym. My na razie czytamy wspólnie fragmenty tej pozycji, bo dziewczynki są nieco młodsze niż dedykowani odbiorcy, ale i dla nas jest to potrzebna i pomocna lektura. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Czasami przychodzi do mnie anioł..."
Autor, ilustrator: Lucyna Kwiatkowska
Wydawnictwo Święty Wojciech
Oprawa: miękka
Liczba stron: 160
Format: 21x22,7 cm
ISBN: 978-83-7516-921-8Komentarze