"Jak pies z owieczką" - nietypowe oblicze przyjaźniJak dobrze jest mieć takiego przyjaciela jak Farmek! To nietypowe imię nosi piesek, towarzysz perypetii małej owieczki Hali, która poznaje świat, dowiaduje się, jak postępować, co jest właściwe, a co nie... Można by powiedzieć, że małe owieczki tak jak i małe dzieci - są bardzo ciekawe świata, zadają mnóstwo pytań, bez namysłu podejmują działania, które podyktuje im serce, zatem zdarza się, że popadają w rozmaite kłopoty. Nieocenioną pomocą i radą służy wówczas wierny towarzysz i kompan - cierpliwie wyjaśnia małej przyjaciółce (i małym słuchaczom:)), że ta piękna "piłka" na niebie to słońce, że wolność może się wiązać z niezbyt sympatycznymi okolicznościami, że nasze domniemania nie zawsze są słuszne, a wiedza pozwala odnaleźć się w każdej sytuacji.

To taka pochwała bycia rozsądnymi i odważnym, roztropnym i mądrym. Ach, ale nie zawsze się to udaje! Każdy popełnia błędy, uczy się czegoś nowego, poznaje nowe pojęcia, dowiaduje się nowych rzeczy. Wierny przyjaciel i cierpliwy nauczyciel to idealne połączenia - taki jest Farmek, który pozwala Hali naprawić błędy, pogłębić wiedzę, zrozumieć prawa rządzące światem. 

Takie ważne tematy warto przedyskutować, wspólna rozmowa sprawia, że usłyszane treści lepiej zapadną w pamięć, powstałe skojarzenia pozwolą zapamiętać i zrozumieć nowe wiadomości. Dlatego te sympatyczne, niedługie opowiadania zakończone są sekwencją pytań. Ale to nie koniec ciekawych propozycji, które przygotowała dla nas autorka! Każda historia to okazja do działań twórczych, wyciągnięcia kredek, farb, plasteliny, stworzenia czegoś własnoręcznie, poćwiczenia paluszków, czasem i wyobraźni, wspólnego spędzenia czasu z rodzicami, którzy także mogą "podziałać", przygotować materiał do pracy dziecka, stworzyć bazę do jego twórczych poczynań.

A jakby tego było mało, ilustratorka - Alicja Karczmarska-Strzebońska stworzyła bazę do naszych domowych teatrzyków:) Na końcu książki, na nieco sztywniejszych stronach znajdują się wizerunki bohaterów. Gdy wytniemy je i osadzimy na patyczkach czy rurkach do napojów, wówczas zyskamy małą papierową trupę, dzięki której odtworzymy opisane historie, przypomnimy sobie raz jeszcze poruszone treści, a może też stworzymy nowe historie o przygodach przemiłych bohaterów!

Prace Alicji Karczmarskiej-Strzebońskiej znamy doskonale, bo dziewczyny są wiernymi fankami pewnej sympatycznej czarownicy i jej uroczych kotków, ciepłe, pełne barw, radosne przykuwają uwagę. Dzięki temu nabierzecie na pewno ochoty, by sięgnąć po nożyczki, przygotować tych nietypowych aktorów i pobawić się w realizację sceniczną pomysłów Hanny Łąckiej i Waszych własnych:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
 


"Jak pies z owieczką"
Autor: Hanna Łącka
Ilustrator: Alicja Karczmarska-Strzebońska
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 72
Format: 20x28,5 cm
ISBN: 978-83-7915-216-2


Komentarze