"Maja poznaje świat. Chłopcy i dziewczynki", "Maja poznaje świat. Co się wydarzy w przyszłości?" - o ważnych problemach, które nurtują najmłodszych
Opowiadania o codziennych zdarzeniach z życia kilkulatki to lektura lubiana przez najmłodszych, doceniana przede wszystkim przez dziewczynki. I niewątpliwie jakich by spraw nie dotyczyły, nasze córki zawsze przyjmą takie publikacje z entuzjazmem. W tym wypadku było podobnie - już samo imię bohaterki zjednało sympatię, gdyż ich stryjeczna siostra, rówieśnica Starszej, to właśnie Maja. Zmieniłyśmy kolejność poznawania jej przygód, gdyż bardziej zaintrygowała je pozycja z podtytułem "Co się wydarzy w przyszłości?". Czytałyśmy niedługo - sześć opowiadań zgrabnie dało się podzielić na dwa wieczory czytania przed snem. O tym, że książka przypadła do gustu, a dziewczynki bardzo polubiły bohaterkę, świadczy fakt, iż kolejny wieczór to była już bardziej intensywna lektura - drugą (a właściwie pierwszą) książkę o Mai - "Chłopcy i dziewczynki" przeczytałyśmy od deski do deski! A potem obie dziewczyny wyraziły smutek, że to już koniec... 

Tematy poruszone przez autorkę, to sprawy ważne, czasem budzące kontrowersje, niekiedy niełatwe do zrozumienia dla najmłodszych. Maja zastanawia się, dlaczego dorośli muszą pracować, czym różnią się chłopcy i dziewczynki, czemu warto próbować innych potraw niż ten ulubiony, "żelazny" zestaw, czemu ludzie umierają... Pojawiają się także rozmaite problemy - brak akceptacji dla swojego imienia, pragnienie bycia zawsze najpiękniejszą - a co za tym idzie próba wcielenia w życia bardziej ekologicznej postawy, zwalczenia konsumpcjonizmu. Magdalena Zarębska porusza także temat tolerancji, bo jedna z koleżanek Mai jest Romką, mała bohaterka poznaje też niuanse relacji damsko-męskich, również w wersji przedszkolnej;) Niełatwe tematy, ale niezwykle istotne, bo przecież często pojawiają się one w rozmowach z dziećmi. Dobrze jest wyjaśnić pojawiające się wątpliwości, dostarczyć rzeczowych, klarownych, dostosowanych do wieku pytających informacji. 

Autorce udało się w ciekawy sposób poruszyć te wszystkie zagadnienia - ważne tematy wynikają z codziennych sytuacji, których doświadcza dziewczynka, zatem opisywana historia zaciekawia, najmłodsi żywo reagują na problemy czy wątpliwości małej bohaterki. Sympatyczne jest to, że w każdej z opisanych sytuacji rodzice starają się pomóc córce, nie zbywają jej, tłumaczą w sposób jasny, zrozumiały, mają dla niej czas i traktują jej dylematy z szacunkiem.

Bardzo się nam spodobały te opowiadania - o czym świadczy choćby tak intensywna ich lektura. Nieco mniej przypadły nam do gustu ilustracje, ale wieczorem miło jest słuchać, oglądanie nie jest tak istotną aspektem lekturowych seansów;) Zgodnie chyba z zamierzeniem autorki opisywane historie sprowokowały kolejne pytania, dyskutowałyśmy, rozważałyśmy rozmaite sprawy - to niewątpliwa zasługa tych książek, że parę kwestii pojawiło się w naszych rozmowach, a ciekawość dziewczynek została zaspokojona. 

Niedługie pozycje, ale warte uwagi - polecamy!
Katarzyna i dziewczynki"Maja poznaje świat. Chłopcy i dziewczynki", "Maja poznaje świat. Co się wydarzy w przyszłości?"
Autor: Magdalena Zarębska
Ilustrator: Renata Grzybek 
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 20x19 cm
ISBN: 978-83-7915-288-9, 978-83-7915-287-2
Komentarze