"Zaczarowany las" - tropiąc gargulce, stonogę i ryby;)

Miłośniczki lasu i zwierząt elektryzują takie publikacje! A jeszcze wytłoczony napis na okładce, tyle złotych elementów, nawet okładka zachęca do pokolorowania! To jedno z ulubionych zajęć dziewczyn, zatem gdy akurat wszystkie książeczki już zostały "wykorzystane", wówczas drukujemy ilustracje z udostępnianych w sieci zasobów. Są i prace Johanny Basford (warto wypróbować, jeśli ktokolwiek jeszcze by się wahał;)). I dziwnym trafem okazuje się, że wszelkie księżniczki i bohaterowie ulubionych bajek nie są żadną konkurencją dla misternych, zachwycających prac autorki "Zaczarowanego lasu" i "Tajemnego ogrodu"!

Maciupkie kolorowanki w rozmiarze zeszytowym to zdecydowanie nietrafiony pomysł, ale okazuje się - przynajmniej w przypadku dziewczynek - że rozmiar A3 także nie do końca się sprawdza... Pokrywanie kolorem większych płaszczyzn pokazuje dobitnie, że to niezwykle męcząca sprawa: Starsza koloruje pionowo, poziomo, ukośnie, dociska kredkę raz mocno, czasem nieco słabiej, no i efekt jest niezadowalający, a jako że to perfekcjonistka, zdarza się często, że łzami okupuje takie popaskowane niebo czy plamowatą górę... Inaczej się rzecz ma z propozycjami autorstwa Johanny Basford - tu wręcz trzeba uważać, by się nie rozpędzić, machinalne mazanie nie wchodzi w grę: drobniutkie elementy, detale, niewielkie kształty skłaniają do oszczędnych ruchów, bo bywa smutno, gdy niecierpliwa ręka wyjdzie za linię, wyjaśniłyśmy już sobie, że gumka najlepiej działa na ołówek, zatem kolorowanie odbywa się w atmosferze skupienia, w natchnieniu, wręcz w transie;) "Może fioletowy... Ale taki ciemniejszy. Albo nie, lepiej błękitny! Tato, zatemperuj mi kredki" - bo tata jest mistrzem w tej dziedzinie i temperuje tak "ostro", że nawet te drobniutkie, malutkie elementy udaje się idealnie zapełnić kolorem (ostatnio ostrzenie okupione było bąblami, ale czego się nie robi dla małej artystki pochłoniętej twórczą pasją;)

Można by powiedzieć, że to taka nie do końca twórczość, wszak urzeczywistnienie tych wszystkich tajemniczych miejsc, niezwykłych zwierząt, tego mnóstwa roślin i oryginalnych budowli to dzieło Johanny Basford. Jednak każdy sięgający po tę pozycję ma możliwość zaprezentowania swojego talentu - w doborze kolorów, w zestawianiu barw, cieniowaniu, łączeniu, kreowaniu własnego, kolorowego świata. Możemy zatem stworzyć niebieskiego zająca, różową żabę, nawet liściom możemy nadać barwy, które fantazja nam podpowie - no i oczywiście zgodnie z naszymi zasobami narzędzi do kolorowania! Przygotujcie zatem pewien ich zapas, bo okaże się wkrótce, że chciałoby się mieć parę odcieni czerwieni, więcej szarości, o wiele, wiele więcej zieleni...;) 

W nawiązaniu jeszcze do tytułu tej notki - na dodatek w książce ukryte są rozmaite zwierzęta oraz dwa jednorożce i szesnaście gargulców, więc miłośnicy takich poszukiwań będą mieli pole do popisu, by odnaleźć całą tę niebanalną menażerię!
 
Ci, którzy zajrzą na stronę autorki, dowiedzą się, że niezwykle pracowita Johanna Basford stworzyła kolejny magiczny świat - "Lost Ocean" przeniesie nas w podwodne głębie, oczaruje bogactwem wodnych stworzeń i ukrytymi skarbami. Wierzymy, że Wydawnictwo Nasza Księgarnia pozwoli nam niebawem cieszyć się i tą pozycją!

Polecam
Katarzyna 

 


"Zaczarowany las. Koloruj, szukaj symboli, odkryj tajemnicę"
Autor, ilustrator: Johanna Basford
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 96
Format: 24x 24 cm
ISBN: 978-83-10-12968-0
Komentarze