"Duch z butelki" - nowe przygody specjalistów od niesamowitych spotkań;)Jeśli zimowe wyjście na podwórko, by pozjeżdżać na desce kończy się poznaniem tak niezwykłej istoty jak Yeti, który na dodatek mieszka z rodziną, gotuje zupę szyszkowo-jagodową i hoduje kozę, to możecie być pewni, że i niewinny zakup, którego dokonują Uno i Mati na pchlim targu okaże się początkiem wielkiej przygody!

Oprócz świetnych zabawek i naprawdę wybornej lektury (to chyba książka o Pomelo?:)), chłopcy kupili butelkę - dziwną, niebieską, z bardzo nietypową zawartością. Jak widzicie na okładce - po otwarciu jej z wnętrza wydobył się duch o imieniu Humbaba i nader intrygującej fizjonomii. Duchy się nam pewnie kojarzą z opuszczonymi zamczyskami czy pełnymi różnych przedmiotów strychami. Ale wygląd tytułowego bohatera sugeruje nam dobitnie, że jego domeną nie jest straszenie w mrocznych, przerażających miejscach. Humbaba to strażnik lasu - i to szczególnego lasu: cedrowego. 

Na pewno zgodzicie się z jego opinią, iż "Drzewa bardzo wiele znaczą dla życia na Ziemi", ale pewnie jeszcze bardziej ochoczo przyklaśniecie stwierdzeniu, że taka propozycja, jaką duch składa chłopcom, to coś najwspanialszego na świecie - jak bajkowa złota rybka może on spełnić trzy życzenia!

Ależ trudny wybór! Pewnie niezliczona masa pomysłów przychodzi Wam do głowy, a może macie już kilka jasno sprecyzowanych pragnień na wypadek takiego nieoczekiwanego spotkania?;) Może kogoś zaskoczą prośby chłopców: Uno i Mati nie pragną żadnych "dóbr" - i w sumie to bardzo słuszny wybór - wszak większość przedmiotów można w jakiś nietrudny sposób zdobyć - zaoszczędzić na nie, poprosić o taki prezent z okazji urodzin czy też w ramach świątecznego podarunku. Zatem naprawdę warto wymyślić coś niebanalnego, coś zaskakującego, oryginalnego, coś tak niezwykłego, co tylko wszechmocny Humbaba spełnić może! 

Magiczne zaklęcie "ANZU ARURU APSU" nas po prostu oczarowało - takie słowa mogą na pewno zdziałać wiele - oczywiście wypowiedziane przez dysponującego potężną mocą ducha. My zaś "pożyczyłyśmy" sobie tę magiczną formułę, ba - zainspirowała ona dziewczyny do wymyślania własnych tajemnych zaklęć! To nie banalne "Hokus-pokus", czy już nieco wyświechtane "Abrakadabra!" - "ANZU ARURU APSU" sprawia, że cofa się czas, pojawia się coś z niczego, wszelkie prawa zostają zawieszone... Ta opowieść to także dowód na to, że czasem spełnienie naszych marzeń nie jest dokładnie tym, czego byśmy oczekiwali i niekoniecznie przynosi takie emocje, jakich byśmy oczekiwali;) 

Tradycyjnie już opowieść stworzoną przez Evę Susso zilustrował z rozmachem i niezwykle sugestywnie Benjamin Chaud. Będzie radośnie i nieco strasznie, ale finał oczywiście jest jak najbardziej pomyślny - bo cóż jest lepszego od niesamowitej przygody przeżytej wspólnie z bratem?;) (Albo siostrą:)).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Duch z butelki"
Autor: Eva Susso
Ilustrator: Benjamin Chaud
Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
Format: 22 x 28,5 cm
ISBN: 978-83-7776-108-3


Komentarze