"Moje prawa, ważna sprawa!" - lektura niezbędna i obowiązkowa!"Nieznajomość prawa szkodzi" - ta maksyma już od bardzo wielu lat jest stosowana i pokazuje swą prawdziwość. Jeśli nie znamy swoich praw, to możemy dać sobą manipulować, godzimy się na zachowania innych, które są dla nas niemiłe, krzywdzące, ale też nie wywiązujemy się ze swoich obowiązków, co też powoduje nieporozumienia, jest powodem nieprzyjemnych zdarzeń. 

Wielu trudnych sytuacji dałoby się uniknąć, gdyby najmłodsi zdawali sobie sprawę, że chroni ich prawo, mogą protestować przeciwko niewłaściwym zachowaniom innych osób - także dorosłych i znajdą ochronę i wsparcie ze strony rodziców czy też odpowiednich instytucji broniących praw dzieci. Autorki poruszyły także te trudne tematy: przemocy wobec dzieci, wykorzystywania seksualnego, zmuszania do pracy, a co za tym idzie pozbawienia prawa do nauki, zabawy, odpoczynku. 

Ukazało się już kilka pozycji temu tematowi poświęconych - są wydania bogato ilustrowane, przywołujące dany artykuł z Konwencji o Prawach Dziecka, często właśnie ta warstwa wizualna dominuje, jest też pozycja przedstawiająca te kwestie za pośrednictwem postaci z bajek, z innych popularnych lektur, ale choć to z pewnością ciekawe przedsięwzięcia, to polecamy książkę "Moje prawa, ważna sprawa!". Jej zaletą jest na pewno sposób ujęcia tematu - krótkie, realistyczne historyjki są rzeczowym przedstawieniem sensu danego prawa, prawdziwej jego istoty. Czasem wyobrażenia najmłodszych o rzekomych niesprawiedliwościach zderzają się z prawdziwymi, przejmującymi obrazami nieprawidłowości, które istnieją w różnych zakątkach kuli ziemskiej. Są i poruszające opowieści, z którymi być może zdarza nam się zetknąć, jak choćby historia odtrącania, piętnowania dzieci chorych czy niepełnosprawnych pragnących bawić się wspólnie z rówieśnikami, a pozbawianych tej możliwości - i to często z winy dorosłych, nie potrafiących zrozumieć tego problemu.

Książka ta zatem będzie pewnie kształcącą i cenną lekturą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pewne kwestie warto uświadomić już najmłodszym - dzięki wspólnemu czytaniu i rozmowie na te tematy także przedszkolaki czy debiutujący uczniowie zrozumieją, że sprzątnięcie swojego pokoju to nie jest praca ponad siły, że warto przestrzegać reguł obowiązujących w danym miejscu. Znakomicie sprawdzi się ona i przy samodzielnym czytaniu - bo język jest przyjazny dzieciom, ważne kwestie wyjaśnione klarownie, poparte obrazowymi przykładami. 

Ważna i potrzebna pozycja - polecamy!
Katarzyna i dziewczynki
"Moje prawa, ważna sprawa!"
Autor: Anna Czerwińska Rydel, Renata Piątkowska
Ilustrator: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: Oprawa twarda
Liczba stron: 124
Format: 17,5x22,5 cm
ISBN: 978-83-7672-333-4

Komentarze