"Już wiem dlaczego..." - solidna porcja ciekawych wiadomościDlaczego dzieci lubią tego typu lektury? 

Najmłodszych cechuje wrodzone chyba zadziwienie nad światem;) Dla dorosłych wiele spraw jest oczywistych: coś działa, bo ma działać, przedmioty mają taką a nie inną formę, zwierzęta zachowują się w określony sposób i już... Maluchy, przedszkolaki, debiutujący uczniowe prawie wszystko intryguje. Niekończące się pytania "dlaczego?", "jak?", "po co?" sprawiają czasem dorosłym nieco kłopotów. Mało kto interesuje się "wszystkim", a pytania pociech mogą dotyczyć praw fizyki, funkcjonowania naszego organizmu, zachowania każdego możliwego gatunku zwierzęcia, działania przeróżnych urządzeń, relacji międzyludzkich, odmiennych zwyczajów, przeszłości, przyszłości, utartych powiedzeń, które na stałe weszły do naszego języka, a ich pochodzenie nieco się w naszej świadomości zatarło... 

Zatem świetnie jest się posłużyć dobrą lekturą - jej podsunięcie do doskonałe posunięcie!;) "365 prostych odpowiedzi na trudne pytania" - jak zachęca nas slogan na okładce - to ciekawe wyjaśnienia operujące terminami jasnymi, zrozumiałymi, dzięki czemu nawet samodzielne studiowanie tej pozycji przez młodych czytelników jest możliwe. Część odpowiedzi znaleźć można by w encyklopedii czy Internecie - choćby wyjaśnienie, kim był Mahatma Gandhi, czym są gąbki lub dlaczego palenie papierosów jest niezdrowe. Jednak wiele z pytań zamieszczonych w tej książce to zaskakujące wątpliwości, na które niełatwo odpowiedzieć (chyba że jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie) - "Dlaczego kiedy niesiemy torbę, ręka nam twardnieje?", "Dlaczego nie czujemy, że rośniemy?", "Dlaczego jaskółki siadają na przewodach elektrycznych?". Umieszczone na kolorowych stronach odpowiedzi na pytania zaciekawiają także zabawnymi ilustracjami, więc książka niekoniecznie musi dawać nam odpowiedź na pojawiające się pytania - kolejność może być odwrotna: zaintrygowani pytaniem, ciekawi, dlaczego taki właśnie rysunek się w książce pojawił, będziemy zgłębiać wiążące się z nimi wyjaśnienia! 
Wśród trzystu sześćdziesięciu pięciu odpowiedzi najwięcej dotyczy techniki, fizyki i chemii, sporo miejsca zajmują także kwestie związane z biologią - ciałem człowieka, zwierzętami, roślinami, środowiskiem. Poza tym możemy dzięki tej lekturze zdobyć garść wiadommości z zakresu historii świata oraz tradycji; dwadzieścia dwa pytania związane są ze znanymi osobami.
Zachęcamy więc rodziców czy dziadków, by wyręczyli się książką "Już wiem dlaczego...", jeśli akurat są nieco już znużeni szukaniem odpowiedzi na niekończące się pytania najmłodszych. A młodym czytelnikom polecamy tę lekturę, jeżeli chcą "zagiąć" dorosłych, zaskoczyć ich intrygującymi wiadomościami:)

Polecam
Katarzyna "Już wiem dlaczego..."
Autor: Aleksandra Pasteris
Ilustrator: Rémi Saillard, Laurent Richard, Sylvie Bessard
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: miękka
Liczba stron: 192
Format: 20,5x29 cm
ISBN: 978-83-8057-049-8
Komentarze