"Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy" - piękna historia niebanalnej przyjaźniTaka prawdziwa i pełna emocji opowieść o zwierzętach to lepsze niż historie o księżniczkach! I choć w pierwszej chwili Starsza nieco wahała się, jednak po usłyszeniu, że książka jest "krótka", wraziła zgodę na czytanie. A potem pojawiały się pełne troski pytania: "I co się dalej stało?", "A co ją czekało?", "Po co to urządzenie?' - kilka innych wątpliwości i obaw się pojawiło, wszystkie związane z losem małej foczki, która lekkomyślnie nie posłuchała swej mamy i naraziła się na ryzyko...

Brzmi może nieco smutno ta zapowiedź zdarzeń, ale już okładka uspokaja nas, że w trudnej sytuacji mała, jeszcze bezimienna foczka znalazła pomoc: najpierw udzielił jej czarny "kudłacz", a potem i ten, przed którym ostrzegała tytułową bohaterkę mama - człowiek! Okazuje się bowiem, że ludzie nie tylko stanowią zagrożenie, bo można wplątać się w ich sieci, ale też przychodzą z pomocą, troskliwie opiekują się, przywracają fokom zdrowie i wolność.

To także historia o przyjaźni - i to międzygatunkowej!:) Znaleziona na plaży foczka i suczka, która pierwsza ją zauważyła i na swój sposób niosła jej pomoc, zaprzyjaźniły się. Wzruszające są opisy ich spotkań, radości, jaką one wywoływały, podarunków przynoszonych przez Czarną uratowanej podopiecznej. Choć to taka "zwykła" opowieść, to potrafi przykuć uwagę małych odbiorców. Przygody Klifki opowiedziane są z jej punktu widzenia, zatem jest to jednocześnie ciekawa pozycja do osób interesujących się życiem zwierząt. 

Jest to także lekcja empatii, przyczynek do rozmowy o posłuszeństwie, rozwadze w postępowaniu, o więzach, które łączą bliskie sobie istoty, o przyjaźni między zwierzętami, także różnych gatunków, o odpowiedzialność... Dużo pozytywnych wartości zostało w tej niedługiej opowieści przekazanych - a jednocześnie w taki nienachalny, sympatyczny sposób, że można wierzyć, iż dotrą one do adresatów.

Do tego za stronę wizualną tej książki odpowiada jedna z naszych ulubionych ilustratorek: Iwona Cała. Delikatna kolorystyka prac, nieprzeładowanie ich zbędnymi elementami sprawiają, że są one trafnym uzupełnieniem tej przykuwającej uwagę, krzepiącej historii o zwierzęta, ludziach, przyjaźni, przeszkodach, które dzięki niej bez trudu można pokonać... 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy"
Autor: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Iwona Cała
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 36
Format: 20,4x20,8 cm
ISBN: 978-83-7672-401-0

Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)