"Sto bajek" i mnóstwo radości przy lekturze:)Są takie pozycje książkowe, które uznać należy za nieprzemijające hity. Takim właśnie evergreenem jest "Sto bajek" Jana Brzechwy. Jeśli zastanawiacie się nad prezentem, a tak do końca zawartość biblioteczki osoby, która ma być obdarowana, nie jest Wam znana, wówczas ten tytuł okaże się wybawieniem:) 

Do tego ta książka uniwersalna: maciupcy słuchacze z przyjemnością poznają te najkrótsze wiersze, które czasem i prawie na pamięć znamy - ale pamięć może szwankować nieco, zatem warto skonsultować z oryginalnym tekstem, to co nam w głowie utkwiło i pięknie, możne nawet kusząc się o aktorskie wykonanie;) odczytać niezapomniane portrety zwierząt, "Na wyspach Bergamutach", "Androny" czy "Na straganie". Ale przecież te klasyczne utwory, znane i z rozmaitych książeczek zawierających tylko jeden tekst, czy z wydań zbiorowych ulubionych wierszy najmłodszych, często i różnych autorów, nie wyczerpują zasobu tej pozycji! 

Gdy maluchy nieco podrosną, to mogą na nowo odkrywać kolejne teksty, niebanalne utwory uwielbianego przez tyle już pokoleń dzieci (i ich rodziców!) autora. Jan Brzechwa jawi się nam jako miłośnik przyrody, twórca niebanalnych opowieści, w których choć głos oddany jest przedstawicielom fauny, flory, przedmiotom nawet, to wiersze te mówią wiele i o nas samych, a ponadto, co ważne, bez natrętnej dydaktyki i nudnego pouczania. 

Niniejszy zbiór liczy sto trzydzieści cztery wiersze, a wśród nich wiele doskonale znanych, lubianych utworów i mnóstwo tych mniej popularnych, ale nie mniej godnych uwagi. Warto odkryć coś dla siebie z bogatej twórczości Jana Brzechwy. Wiele w nich humoru, zabawnych spostrzeżeń, zdumiewających dylematów, które wywołują uśmiech na twarzach (czy talerze stoją czy leżą? czy kos może się przeziębić, skoro nie ma nosa?). Ten radosny, pogodny nastrój widoczny jest także w warstwie wizualnej: kolorowe, miłe dla oka ilustracje oraz tytuły na ogół zapisane różnobarwnymi literami korespondują z charakterem tych wierszy. 

Nie da się ukryć, że jest to pozycja niezbędna w każdej biblioteczce, a to wydanie wyróżnia się świetną jakością, sympatycznymi ilustracjami i bardzo atrakcyjną ceną. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


Autor: Jan Brzechwa
Ilustrator: Ewa Podleś
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 248
Format: 16,5x24 cm
ISBN: 978-83-7915-291-9
Komentarze