"Wielka historia małej kreski" - poetycka opowieść o wyborze życiowej drogi
W nietypowy sposób zostało sfinansowane wydanie tej publikacji - stało się to możliwe dzięki środkom uzyskanym z nagrody dla książki "Wróg", której autorami są Davide Cali oraz Serge Bloch. Doceniana i chwalona przez czytelników pozycja uznana została za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży w konkursie DOBRE STRONY (dodajmy, że fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta Wrocławia). I to właśnie zdarzenie w pewnym sensie koresponduje z treścią "Wielkiej historii małej kreski" - otóż dzięki talentowi, rozwijaniu swojej pasji, tworzeniu czegoś wartościowego z potrzeby serca osiągnąć można coś więcej - warto zatem pielęgnować swe uzdolnienia, szlifować umiejętności, bo taki dar pozwala nam żyć pełniej, ciekawiej, sprawia, że nasze poczynania mają sens. 

Ileż osób narzeka na swoją pracę! Nie zawsze wybrana zgodnie z zainteresowaniami, bywa wręcz udręką, warto zatem podążyć drogą wytyczoną przez maksymę Konfucjusza: "Wybierz sobie zawód, który lubisz, a nigdy nie będziesz zmęczony". Takie właśnie przesłanie możemy wysnuć z lektury "Wielkiej historii małej kreski". 

"Mały skrawek", który jest "jak małe nic", omijany przez innych, zaintrygował chłopca. To oczywiste, że wśród cennych znalezisk - "moich skarbów" - nie umieszcza się czegoś bezwartościowego, choć dorosłych niekiedy zdumiewają rzeczy uznane przez najmłodszych za godne zachowania... Bywa, że po pewnym czasie takie skarby tracą nieco ze swej wartości, ale niektóre ze znalezisk nie przestają fascynować, zachwycać. Tak było w przypadku małej kreski - zaprzątała myśli małego znalazcy, stanowiła pewne wyzwanie, pozwalała ciekawie spędzać czas, zatem towarzyszyła mu już zawsze!

Razem rozwijali się, uczyli, dorastali, poznawali swoje możliwości, byli dla siebie oparciem... Mała kreska - z czasem coraz większa, to trafna metafora talentu plastycznego, zatem możemy potraktować te opowieść jako autobiograficzną: kreska czasem stawia opór, choć najczęściej ich relacje są harmonijne. Bywa, że miewa "fochy", ale też dzięki niej jej przyjacielowi rosną skrzydła! Wspólnie dokonują wielkich rzeczy: bawią, poruszają, potrafią sprostać wszelkim wyzwaniom... To pewne, że prawdziwa pasja pozwala żyć ciekawiej, pełniej, mieć satysfakcję z podejmowanych działań - pięknie to zostało określone: "Życie było magiczne!" 


Okazuje się też, że taki talent może zainspirować innych - a to też cenne doświadczenie, nadające sens naszym poczynaniom. Tak chyba należy rozumieć zakończenie tej niebanalnej historii o życiu artysty. Ale może poniekąd i o życiu każdego z nas?

Polecam

Katarzyna 


Autor, ilustrator: Serge Bloch
Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Format: 20,5x26 cm
ISBN: 978-83-7776-120-5
Komentarze

  1. A najfajniejsze jest to, że każdy znajdzie w niej swoją interpretację.
    Kreska jest czadowa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dla nas za dziwna, ze tak powiem, ale fanów na pewno znajdzie masę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)