"Zwierzęta Oli" - o małych, futrzastych, domowych pupilachSiódma i ósma opowieść o przygodach dziewczynki rozumiejącej mowę zwierząt wydane w serii "Zwierzęta Oli" przynoszą nam dwie historyjki o najbliższych nam "braciach mniejszych" - do tej pory bohaterami były egzotyczne, dzikie zwierzęta (no, może oprócz króliczka, ale ten z kolei należał do magika, zatem również był raczej niespotykaną często postacią). 

Tym razem Ola poznaje bliżej pewnego przesympatycznego kotka, ale egzotyczne jest miejsce akcji. Dziewczynka odwiedza w Japonii swego kolegę, zatem mamy okazję nie tylko bliżej poznać kolejny gatunek zwierzęcia, ale także odmienne obyczaje panujące w tym kraju: zwyczaj ustawiania figurek kotów, które przynoszą szczęście, tradycyjne potrawy, ciekawy sposób świętowania. Choć to tradycyjnie już niedługa historyjka, to sporo się tu dzieje. Poznajemy Danno - kolegę Oli oraz jego babcię, ale też tajemniczą sąsiadkę. Chłopiec spaceruje ze swym małym podopiecznym na... smyczy! Kotek ucieka i ślad po nim znika... Czy uda się odnaleźć pupila? Widzimy, że wszystkim zależy na jego powrocie, poszukiwania trwają długo, a gdy to nie daje efektów, wszystkie myśli bohaterów krążą wokół zguby. Na szczęście opowieści o Oli to historie z happy-endem! 

Podobny nieco schemat zdarzeń znajdziemy w drugiej z książeczek - o chomiczku. Mały pupil kolegi Oli, Julka także znienacka ucieka, a choć taki maluch nie może zajść daleko, to jednak odszukanie go nastręcza sporo problemów! Opowieść biegnie dwutorowo: towarzyszymy szukającemu bezpiecznego schronienia chomiczkowi, a za chwilę bohaterami zdarzeń stają się Ola i Julek, którzy z wielkim poświęceniem przetrząsają różne zakamarki, by odzyskać "prezent" Julka. A przecież znalezienie zwierzątka nie rozwiązuje wszystkich problemów - dlaczego chomiczek uciekł? Co go tak przeraziło? Czemu był niespokojny? Na szczęście przyjaciółka Julka ma tę niezwykłą umiejętność rozumienia mowy zwierząt, więc ustala, że właściciel chomiczka jest miły i serdeczny, ale nieco zbyt głośny i mało delikatny...

Wszystkie książki z serii "Zwierzęta Oli" mają też zdania edukowania najmłodszych odnośnie opisywanych gatunków zwierząt. Na końcu książki znajdziemy niedługi tekst portretujący dany okaz: poznajemy zatem obyczaje, upodobania zwierzęcia, ciekawostki o jego sposobie życia, a w przypadku tych dwóch gatunków także informacje odnośnie traktowania pupili.

Krótkie, pełne emocji historyjki ze szczęśliwym zakończeniem na pewno spodobają się najmłodszymi i przyciągną ich uwagę. Wspólna lub samodzielna lektura zaowocuje też uświadomieniem sobie, że domowy zwierzak to nie zabawka, że trzeba być za niego odpowiedzialnym, opiekować się nim we właściwy sposób i z wielką troską. 

U nas seria ta cieszy się wielką popularnością i dziewczynki rzutem na taśmę wynegocjowały wpisanie brakujących tytułów na listę świątecznych upominków:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


Autor: Mymi Doinet
Ilustrator: Mélanie Allag
Wydawnictwo: Skrzat
Seria wydawnicza: Zwierzęta Oli
Oprawa: miękka zintegrowana
Liczba stron: 32
Format: 14x18,5 cm
ISBN: 978-83-7915-293-3, 978-83-7915-292-6 

Komentarze