"Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę" - inspirująca biografia - nie tylko dla fanów!
To już kolejna publikacja napisana przez Yvettę Żółtowską-Darską dotycząca podziwianego i cenionego sportowca, a jako że poprzednie tytuły poświęcone Messiemu oraz Ronaldo cieszyły się wielką popularnością, o czym świadczy choćby fakt, iż powstały książki z zdaniami i naklejkami popularyzujące wiedzę o tych wyżej wspomnianych piłkarzach oraz ich (póki co;) klubach – FC Barcelonie oraz Realu Madryt, to możemy być pewni, że to wydawnictwo przekazujące sprawdzone wiadomości, wciągające czytelnika i przybliżające w ciekawy sposób postać idola. W swej pracy nad tym tytułem autorka wykorzystała przede wszystkim autobiografię piłkarza: "Ja, Ibra. Moja historia" – ale kluczowe znaczenie ma informacja umieszczona na okładce – "Pierwsza biografia Zlatana Ibrahimovicia dla dzieci", zatem znający może przeszłość sportowca i obawiający się o odbiór pewnych kwestii przez młodych czytelników, mogą spokojnie podsunąć ją małym fanom (i nie tylko – jak głosi kolejne hasło na okładce). Złagodzone zostały niektóre wypowiedzi – zarówno jeśli chodzi o przekaz, jak i dobór słownictwa.

Poza tym przybliżenie postaci legendarnego już piłkarza to okazja do swego rodzaju dydaktycznego przekazu. Okazuje się, że bowiem, iż im większe przeciwności losu napotykał na swej drodze Ibra, tym bardziej starał się osiągnąć upragniony cel. Treningi, doskonalenie techniki, poświęcenie się bez reszty grze – mimo niezbyt pomyślnie rokujących początków to musiało zadziałać – i rzeczywiście dało spektakularne efekty!

Autorka bowiem nie skupia się jedynie na wybranym fragmencie życia Ibrahimovicia, z którego jest najbardziej znany – czyli na dokonaniach sportowych. Dokładnie i barwnie zostały opisane lata dzieciństwa, rodzina słynnego piłkarza, niełatwa codzienność, która była jego udziałem zanim ujawnił się jego wielki talent.

Szwecja już w latach 70. otworzyła się na emigrantów. Wtedy nie sprawiali aż takich problemów jak obecnie, ale też asymilacja nie przebiegała bezproblemowo. Choćby ze znajomością języka, nawet po latach pobytu w Szwecji, było tak sobie. Spora cześć emigracji zarobkowej pochodziła z byłej Jugosławii. Stamtąd właśnie przybyli rodzicie Zlatana Ibrahimovica – tata, Šefik, był Bośniakiem, mama, Jurka Gravic – Chorwatką. Kiedy się pobrali, stworzyli rodzinę patchworkową: do dzieci z wcześniejszych związków doszła córka Sanela i właśnie Zlatan (dwa lata młodszy).

Wnet małżeństwo się rozpadło, Sanela i Zlatan zostali przy matce, ale z ojcem spotykali się w niedziele. Te spotkania miło syn wspominał – nic dziwnego, były to takie "odświętne" relacje. Mama była zapracowaną kobietą, nie potrafiła zapanować nad dziećmi – zwłaszcza synem. Często go biła.

Mieszkali w dzielnicy Malmö – Rosengård. W licznych blokach mieszkali tu emigranci. Zlatan całe dni spędzał na boisku. Długo był mały i niski (podobnie jak to przedstawia Robert Lewandowski w ostatnio dość często emitowanej reklamie). Ażeby móc grać z innymi – starszymi, większymi – musiał nabrać umiejętności piłkarskich. Jego największym idolem piłkarskim był Brazylijczyk Ronaldo Luís Nazário de Lima.

Pierwsze sukcesy piłkarskie, konflikt z prawem, trudna sytuacja rodzinna, gdy jego matkę pozbawiono praw rodzicielskich, ubogie życie z ojcem (ciepłym wspomnieniem z tych lat jest zakup łóżka w Ikei czy też gum z figurkami piłkarzy), ale i kolejne kluby, coraz ciekawsze propozycje, świetne występy – autorka tworzy wnikliwy obraz życiowych zawirowań piłkarza, chwil radosnych, ale i przytrafiających się – jak każdemu – mniej pomyślnych zdarzeń.

Opowieść o Zlatanie Ibrahimoviciu zostaje doprowadzona do roku 2009, gdy piłkarz za rekordowe 69 milionów trafia do FC Barcelony. Na kilku "kolorowych" stronach zasygnalizowane zostały jeszcze najważniejsze wydarzenia z kolejnych lat, w tym liczba polubień oficjalnego profilu na Facebooku - dziś już o prawie sześćset tysięcy większa! Jeśli należycie do fanów Ibry - sięgnijcie po tę pozycję, warto!

Polecam
Katarzyna

Autor: Yvette Żółtowska-Darska 
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: flexi
Liczba stron: 192
Format: 17x24 cm
ISBN: 
978-83-281-0570-6


Komentarze

  1. Bardzo, ale to bardzo lubię opisywanie przez tę autorkę wybranych światowej sławy piłkarzy. Z wypiekami czytam i oglądam karierę chłopców stających się gwiazdami.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)