"Encyklopedia transportu" - rozwieje wszystkie wątpliwości!:)"Encyklopedia" brzmi bardzo poważnie, "transportu" - dość enigmatycznie (Młodsza spytana, co to znaczy, odpowiedziała, że "wie, ale nie wie, jak to powiedzieć";)). Zatem mamy o czynienia z tytułem wielkiego kalibru;) - ale już sama okładka nas przekonuje, że ta książka podbije nasze serca, zaspokoi ciekawość, dostarczy wielu doznań także estetycznych. Niestety, jej poznawanie stało się okazją do wybrania auta przez Młodszą - to cacko w bajecznych kolorach umieszczone na dole okładki tak ją zauroczyło, że kilkakrotnie podkreśliła, że właśnie takie chce mieć (więc dajcie znak, jeśli macie taki zachwycający pojazd na zbyciu;)). Poza tym okładka zaskoczy nas aksamitną fakturą i na pewno zachęci do poznania i wnętrza książki - a będzie to bardzo dobre posunięcie!

Nie sposób przekazać ogromu informacji, ciekawostek, zagadnień, które zostały w tej książce poruszone, przedstawione. To prawdziwa encyklopedia - a jako że dla młodego odbiory, to oczywiście jest ona pięknie zilustrowana. Barwne ilustracje, klarowne schematy, rysunki pokazujące przeróżne środki transportu "w akcji" - każda strona jest pełna takich obrazowych wiadomości, starannie opracowanych, zajmujących, poszerzających i systematyzujących wiedzę o świecie.

A informacji jest tu sporo, bo autorzy postawili sobie za cel zaznajomić z historią - nawet tą bardzo odległą - zatem dowiemy się jak niegdyś transportowano różne rzeczy, w jaki sposób się przemieszczano, jakie zmiany nastąpiły na przestrzeni wieków (a w tej materii zmieniło się przecież bardzo wiele, cały czas przecież mamy do czynienia z kolejnymi udogodnieniami). 

Temat został potraktowany naprawdę kompleksowo. Założę się, że nie przyszyłyby Wam do głowy wszystkie zagadnienia, które zostały w tej zajmującej pozycji przedstawione!;) Oprócz historii mamy zatem i teraźniejszość, jest mowa o pojazdach poruszających się po drogach, "po lądzie", ale też i po wodzie, a także w powietrzu. Są opisane jednoślady i wieloślady, pojazdy użytkowe - przeróżnych służb, komunikacji miejskiej, budowlane, te "pracujące" na wsi czy potrzebne w różnych gałęziach przemysłu, gospodarki. Dowiemy się, jak powstają drogi, poznamy zasady ruchu drogowego i szczegółową budowę tych najbliższych nam pojazdów - samochodu osobowego, roweru. Wybierzemy się w podróż pociągiem i samolotem, zawrzemy bliższą znajomość z nieco egzotycznymi dla nas pojazdami z różnych zakątków świata, będziemy mieli okazję zajrzeć na tor wyścigowy, poznać sekrety pojazdów wojskowych, a także kosmicznych. Wybiegniemy również w przyszłość zastanawiając się, jak też będą wyglądać, czym będą napędzane pojazdy, która za czas jakiś będą nam służyć jako środki lokomocji, transportu...

Wiedzy jest tu niemało, ale same informacje są niedługie, teksty nie znudzą, a poznawania - jak się okazuje - pełnego tajemnic i ciekawostek świata pojazdów umilają, ułatwiają kolorowe, obrazowe, klarownie temat ujmujące ilustracje. 

Do tego znajdziemy wiele propozycji zabaw, aktywności związanych z poruszanym tematem: w barwnych ramkach są pomysły na prace plastyczne, zagadki, piosenki, zabawy ruchowe, nauka rysowania, wyszukiwanki.

Dodam, że to świetna pozycja nie tylko dla chłopaków - dziewczynki bardzo temat zainteresował, zatem polecamy ją wszystkim ciekawym świata dzieciakom!

Katarzyna i dziewczynki"Encyklopedia transportu"
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Format: 20,5x24 cm
ISBN: 978-83-274-2860-8


Komentarze