"Piękna i Bestia" - o wewnętrznym pięknie i sile miłościKlasyczne baśnie to historie, których najmłodsi niezmiennie słuchają ze skupieniem, poruszeni losami postaci dopytują o znane przecież zakończenie, ale tak miło jest po raz kolejny przeżywać te emocje, towarzyszyć dzielnym bohaterem w ich przygodach. Utwór czytany po raz pierwszy odsłania zajmującą fabułę, przy kolejnej lekturze przychodzi czas na skupienie się innych aspektach, dostrzeżenie piękna opisów, języka utworu. 

Bardzo znaną wersją opowieści o dobrzej i pięknej dziewczynie, która poświęca się za swojego ojca, jest powstały w wytwórni Disney'a film, zatem od razu małe słuchaczki (i "oglądaczki", bo ilustracje rzecz jasna zawsze są wnikliwie studiowane, za tak olśniewające - obowiązkowo!) zwróciły uwagę na odmienny wygląd bohaterki. Rzeczywiście autorka wizualnej warstwy utworu przedstawia nam własne wyobrażenie, różne od tego filmowego wizerunku. Także i co do Bestii nie sposób nie zgodzić się ze słowami, iż nie jest wcale taki brzydki - jak zauważa po krótkiej rozmowie Bella, bo choć ma postać lwa z obnażonymi kłami, to jednak jego rysy są delikatne, a spojrzenie pełne uczuć. 

No właśnie - niewątpliwą zasługą autorki ilustracji jest nadanie znanej baśni nieco innej formy - dzięki niejako lokalnemu kolorytowi prac. Francesca Rossi jest Włoszką, zatem właśnie takie pejzaże tu ujrzymy. Akwarelowe obrazy są nasycone kolorami, żywe, świetnie oddają emocje, nieprzeładowane detalami skupiają uwagę na tym, co najważniejsze i doskonale dopełniają treść utworów. 

Zaletą opowieści jest współczesny język, choć oczywiście kilka kwestii musiało zostać wyjaśnionych, ale wynika to już z realiów utworu. Cudowna opowieść to także okazja do rozmowy - o postępowaniu sióstr Belli, ich życiowych ambicjach, o postawie głównej bohaterki.

Urocze książki z zachwycającymi ilustracjami zostały wydane w dwóch formatach - zatem możemy cieszyć się małymi "perełkami" - takimi jak niniejszy tytuł (16,5 cm na 21,5 cm) lub okazałymi egzemplarzami w wymiarach 26,5 cm na 34 cm. Te mniejsze to naprawdę symboliczny wydatek, zatem bez problemu możemy skompletować wszystkie tytuły - a jest ich sporo: oprócz przedstawionej tu "Pięknej i Bestii" jest "Pinokio", "Kopciuszek", "Alicja w Krainie Czarów", "Śpiąca królewna", "Czerwony Kapturek", "Królewna Śnieżka", "Mała syrenka", "Piotruś Pan", "Roszpunka", "Czarnoksiężnik z Krainy Oz", "Aladyn". Choć i te "duże" - zważywszy na staranność i trwałość wydania oraz urokliwe rysunki są na pewno warte swej ceny. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynkiAutor: na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont - Giada Francia
Ilustrator: Francesca Rossi
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 16,5x21,5 cm
ISBN: 978-83-274-3781-5
Komentarze