"Stary Noe" - o wierze, posłuszeństwie, człowieczeństwie...Najulubieńsza opowieść biblijna najmłodszych - zazwyczaj barwnie ilustrowana, często w formie pop-upów, fascynuje mnogością gatunków zwierząt, które się na arce znalazły, i to właśnie ten temat jest wysuwany na plan pierwszy. Maluchy są obdarowywane zabawkami mającymi odzwierciedlać tę historię, zatem pewnie często bywamy świadkami inscenizacji, jak to zwierzęta wchodzą do arki czy też ją opuszczają. 

Książka autorstwa Zuzanny Orlińskiej nie ma tak beztroskiego przesłania. Jej wymowa jest głębsza, nieco mniej radosna, kładąca nacisk na inne aspekty tej historii. Wszak decyzja Pana o uratowaniu Noego wiązała się też z "nie-uratowaniem" innych ludzi... Ba - tylko jedna para z każdego gatunku zwierząt mogła wkroczyć na arkę... Nakaz Pana był jasny i nie podlegał dyskusji. 

Cóż zatem zrobić w sytuacji, gdy wiemy, że to od nas zależy czyjeś życie? Noe zdaje sobie sprawę, że winien jest Bogu posłuszeństwo. To przecież dlatego został wybrany - bo był Panu posłuszny... Ale tu na szali są położone wartości trudne do porównania - zasłużenie na przychylność i ocalenie innej istoty. 

Czy można spojrzeć komuś w oczy, odmówić mu ratunku i nadal czuć się człowiekiem? Czy Wszechmocny i Wszechwiedzący niejako nie przewidział tej sytuacji? Czy dostrzeżony na samym szczycie wieży ledwo wystającej ponad poziom wód mały chłopiec rzeczywiście winien był tam zostać? A jak powinniśmy zachować się w stosunku do zwierząt? Czy to, że daleko im do ludzi może tłumaczyć fakt, iż będziemy względem nich nieludzcy?

Trudne pytania znajdują niebanalną odpowiedź w tej współczesnej reinterpretacji biblijnej historii. Zastanawia ona, ale i zachwyca, bo autorska książka Zuzanny Orlińskiej to mistrzowskie połączenie treści i formy, poruszająca opowieść z sugestywnymi ilustracjami zapada w pamięć, ale też niewątpliwie ma wpływ na nasze postawy, na to, jak traktujemy innych.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
Autor i ilustrator: Zuzanna Orlińska
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 20x21,5 cm
ISBN: 978-83-7672-381-5Komentarze