"Tata, gotuj kisiel!" - o tym, że można lubić i niesmaczne rzeczy;)Okładkowy blurb zapowiada ciekawą lekturę, niewątpliwie także tytuł sugeruje, że wywoła ona uśmiech na twarzach odbiorów. I ta roześmiana bohaterka na okładce, otoczona sympatycznymi zwierzątkami... Jednak to nie do końca prawda - czytając tę notkę ze strony wydawnictwa już możemy nabrać wątpliwości, czy to taka lekka opowieść. Poza tym jakoś umknęła mi liczba stron, zatem gdy nastąpiło spotkanie w realu z tą książką, zadziwiłam się, że to tak obszerna lektura. A później ucieszyłam - jak z całą pewnością ucieszą się młodzi czytelnicy.

Jak wynika z sugestii wydawnictwa, jest to pozycja przeznaczona dla odbiorców "9+", ale przyznam, że i bardzo dorosłemu czytelnikowi (jakim jestem;)) spodobała się ona wyjątkowo. Ten sygnalizowany humor jest obecny na kartach książki, ale są tu i inne emocje - bardzo prawdziwie przedstawione, adekwatne do sytuacji, fabuła zaciekawia, zdarzenia poruszają, zatem z wielkim zaintrygowaniem śledzimy losy bohaterki. 

Aśka (w żadnym wypadku "Asia"!) to jedynaczka, do tego mieszkająca jedynie z mamą, nie zna swojego taty, słyszała o nim od mamy raczej mało pochlebne słowa, ale operatywna rodzicielka - Zuzanna Wirowska w branży ubezpieczeń jest niezwykle przebojowa i skuteczna, więc dziewczynce niczego nie brakuje jeśli chodzi o rzeczy materialne. Wprawdzie jesteśmy świadkami jak ta drugoklasistka po raz pierwszy jedzie do lasu (i to w typowo piknikowe miejsce), ale "za to" wakacje spędzają obie panie w bardzo egzotycznych miejscach i w ekskluzywnych warunkach. Co zatem zrobić, gdy w wyniku niesprzyjającego zbiegu okoliczności ta świetna praca staje się "byłą pracą"? 
Dla wielu młodych czytelników pewnie nieobce będą doświadczenia dziewczynki - zostaje z babcią, bo mama wyjeżdża do pracy za granicę. 

I znów okazuje się, że plany, które snujemy, często lubią realizować się w nieco odmienny sposób... Babcia trafia do szpitala, opiekę nad dziewczynką ma zatem przejąć ten nieznany tata, któremu według jej wyobrażeń snutych na podstawie słów mamy bliżej do jaskiniowca niż do cywilizowanego człowieka;) Oczywiście domyślacie się pewnie, że nie jest to zgodna z prawdą wizja, ale niespodzianek jest więcej - Aśka, która cudem wprost wybłagała możliwość posiadania świnki będzie niebawem miała całe stadko podopiecznych, oprócz taty zyska też i dziadka, wymyśli genialny plan dotyczący przyszłości rodziny. Także w jej klasie nastąpią pewne zmiany - nowe sympatie sprawią, że bohaterka inaczej spojrzy na różne sprawy. 

Mnóstwo tematów zostało tu poruszonych - jest mowa i o relacjach rodzinnych, o klasowych przyjaźniach, o wartości rzeczy materialnych, o pieniądzach, które nie powinny stać się sprawą najważniejszą, pojawiają się aspekty związane z ekologią, odpowiedzialnością za zwierzęta, które się posiada. Główny temat to oczywiście sprawy związane z patchworkową rodziną Aśki, wzajemnymi relacjami między dorosłymi jej członkami - dlatego można byłoby podsunąć tę książkę i rodzicom, którzy mają podobne dylematy jak rodzice dziewczynki.

A lektura naprawdę wciąga - Aśce coś bez przerwy "się przydarza" - nawet powrót ze szkoły jest okazją, by zrobić małą demonstrację;) - jest niezwykle energiczną dziewczynką, zatem przygód jest wiele, emocji - jeszcze więcej. I sporo humoru! Choć nie brak tu poważnych tematów, to wszystko zostaje przepuszczone niejako przez filtr specyficznego podejścia do świata bohaterki, dziecięce postrzeganie sprawia, że widzimy i drugą stronę zdarzeń, uczymy się doceniać rzeczy małe, cieszyć się z tych bardziej "zwykłych"...

To pozycja dla prawdziwych pożeraczy książek - ilustracje znajdziemy jedynie na początku każdego rozdziału, a poza tym czeka nas czytelnicza uczta: dwieście stron przygód, perypetii, pomysłów i emocji związanych z codziennym życiem niezwykłej bohaterki.

Polecam
Katarzyna

PS. Tytuł mojego tekstu nawiązuje do tytułu książki - zachęcam do odkrycia, co znaczy to stwierdzenie - nie będziecie żałować kilku godzin poświęconych na lekturę, bo jestem pewna, że wciągnie Was ona i niewątpliwie polubicie Aśkę! 
 
Autor: Barbara Stenka
Ilustrator: Anna Wielbut
Wydawnictwo: Literatura 
Oprawa: twarda
Ilość stron: 200
Format: 15,5x21,3 cm
ISBN: 978-83-7672-422-5

Komentarze