"Wytęż wzrok!" - takie szukanie to nie lada wyzwanie!:)Takie wiersze jak ten na pierwszej fotografii poniżej - z rysunkami do nazywania dla najmłodszych pamiętam z mego dzieciństwa z czasopism - uwielbiałam je, zatem na pewno i dziś maluchy docenią taką rozrywkę. Czasem trzeba się zastanowić, cóż to za przedmiot, poszukać synonimu, użyć zdrobnienia czy też zastosować odpowiednią formę wyrazu - to już wynika z rytmu, pomaga też nam rym - bardzo miłe zadanie! Ale autorka nie poprzestała na tego typu wyzwaniach. Jest w tej książce tyle pomysłów, tyle atrakcji, że obawiam się, iż coś pominę... Mam więc nadzieję, że sięgnięcie po "Wytęż wzrok!" i uzupełnicie moją skromną listę;)

Podtytuł tej pozycji brzmi: "Ukryte obrazki" - i to rzeczywiście jedno z głównych zadań, jakie będzie stało przed młodymi odbiorcami książki. Wiem doskonale, że przeróżne rzeczy potrafią się bardzo skutecznie przed nami ukrywać;) Ba, bywa i tak, że coś leży "na wierzchu", ale podenerwowani zupełnie tego nie dostrzegamy. Spostrzegawczość zatem to bardzo dobra i pożądana cecha. Nam się zdarza wciągać córki do poszukiwań, bo wiadomo - młode oczy widzą lepiej;) Nie dziwi mnie zatem to, że Młodsza doskonale radzi sobie z tymi zadaniami. A ile ma satysfakcji, gdy pierwsza wypatrzy wszystkie przedmioty! Potem łaskawie podpowiada: "Wyżej, z prawej strony, już prawie!";)

A i te poszukiwania są bardzo pomysłowe - bo oprócz takich bardzo dobrze znanych miejsc jak dom/mieszkanie/pokój czy szkoła/klasa, pojawia się mnóstwo niebanalnych lokalizacji - wyjedziemy na piknik, odwiedzimy zoo, wybierzemy się na bal, będziemy podziwiać występ prestidigitatora, posłuchamy koncertu. Detektywistyczne poszukiwania będziemy też prowadzić na łonie natury - w lesie, na łące, na plaży. Kolejny oryginalny pomysł, to zestaw przedmiotów do odnalezienie w danym miejscu - nad morzem zajmie nas szukanie rzeczy wyrzuconych przez fale na brzeg (bardzo "szkolne" przedmioty;)), iluzjonista z kapelusza potrafi wyciągnąć nie tylko królika, ale i mnóstwo innych zwierząt oraz parę zaskakujących rzeczy. Pobyt w zoo upłynie nam na szukaniu grzebienia foki, okularów żyrafy, krawata w pasy należącego do pingwina... 

Dwadzieścia ciekawych miejsc i zaskakujących obiektów do odnalezienia to mnóstwo świetnej zabawy, ale niejako "mimochodem" książka ma też wymiar kształcący - autorka przekazuje najmłodszym ważne zasady na temat zachowania w tramwaju, w żartobliwym wierszu przekonuje, że z bałaganem warto walczyć, przypomina, jakie zachowanie w lesie jest niedopuszczalne i dlaczego mycie zębów to bardzo dobry zwyczaj. 

Sporo tu i innych ciekawych zadań: zagadki, zachęta do snucia własnej bajkowej opowieści, w której treść zostaną wplecione przedmioty przedstawione na rysunku... Mnóstwo ciekawych propozycji - bardzo się nam ta książka spodobała i liczymy, że znajdująca się na końcu informacja o tym, iż "Ciąg dalszy nastąpi" zapowiada szybką publikację kolejnej części intrygujących wyzwań dla poszukiwaczy (tych małych i nieco większych;))!

Polecamy
Katarzyna i Młodsza


Wszystko pracowicie odnalezione!:)


Tu w trakcie poszukiwań, udało się na chwilę wypożyczyć książkę od Młodszej;)

Autor, ilustrator: Magda Wosik
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 96
Format: 24 x 24 cm
ISBN: 978-83-10-13029-7

Komentarze

  1. Maluch świetnie spędza czas, my albo go dopingujemy, albo rozkoszujemy się chwilą dla siebie. Czego chcieć więcej?:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)