"Bazylia. Klinika zdrowego chomika" - z doktorem Wojtkiem w świat fauny:)Kiedy już wyrosną najmłodsi z bajek o rozmawiających zwierzątkach, które żyją w takich samych domach jak nasze, chodzą do pracy i do przedszkola, wtedy przychodzi czas na "historie prawdziwe" - Młodsza już wie na przykład, że gdy nieco wyprowadzony masą pieszczot kocio ją udrapnie lub "ugryźnie", to wówczas przeprosi ją uszkiem lub ogonkiem;) Obserwuje się wtedy faunę - "na żywo" lub w tv i zadaje się masę pytań. Okazuje się też, że ta prawdziwa natura jest nawet ciekawsza, często zagadkowa, zaskakująca, fascynująca.

A kto o zwierzętach wie więcej niż weterynarz? Pan Wojtek - bohater tej książki, jest prawdziwą kopalnią wiedzy;) I do tego chętnie się nią dzieli, zatem jego gabinet to miejsce w którym często goszczą najmłodsi. Mają okazję asystować przy zabiegach, otrzymują odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania, nic zatem dziwnego, że pojawia się i chęć zostania właśnie lekarzem weterynarii! 

Pozycja ta dzieli swój tytuł z audycją nadawaną w Radiu Kraków - "Klinika zdrowego chomika" prowadzona przez Grzegorza Bernasika to wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy o zwierzętach, pomóc im. Program ten popularyzuje wiedzę o naszych pupilach, zapraszani są specjaliści zajmujący się światem fauny, którzy odpowiadają na pytania prowadzącego i dzwoniących radiosłuchaczy, w studiu często goszczą i zwierzęta, które dzięki kamerze obecnej w studio można zobaczyć.

A kim jest Bazylia? To ją widzicie na pierwszym zdjęciu poniżej - a także na okładce. Papuga-obieżyświatka;) trafia na radiowy parapet, a potem pod opiekę doktora Wojtka, by wreszcie szczęśliwie wrócić do domu. Równie pomyślny finał mają inne historie: rozbrykanego konika, porzuconego króliczka, pieska, który stracił swoją panią... Oprócz tych dość bliskich człowiekowi zwierząt poznamy i perypetie bardziej "egzotycznych" - chorej słonicy, kaszlącego krokodyla czy "naszego", lecz raczej stroniącego od ludzi okazu - nietoperza Mroczka.

Książka nie tylko zapoznaje młodego czytelnika ze zwyczajami zwierząt, ale przede wszystkim uczy odpowiedzialności, właściwej opieki nad naszymi pupilami, odpowiedniego traktowania każdego zwierzęcia. Nasz kocio potrafi się obronić, gdy pewna mała osobniczka przesadza z pieszczotami (które bywają energiczne...), ale nie każdy podopieczny ma taką możliwość - o czym przypomina choćby opowiadanie zatytułowane "Mordka", przedstawiające historię niefortunnego pomysłu mającego pomóc odróżnić bliźniaczo podobne świnki morskie... Na szczęście doktor Wojtek potrafi zaradzić każdemu nieszczęściu, więc spodziewajcie się mnóstwa ciekawych opowieści i pozytywnych emocji. 

Wzorowana na osobie lekarza weterynarii Wojciecha Kujawskiego, współtwórcy programu "Klinika zdrowego chomika" postać doktora Wojtka zjednuje sympatie czytelników, do tego książka została pięknie zilustrowana przez Joannę Rusinek, a na pociechę dla ubolewających, że szybko ta lektura mija i chce się więcej takich mądrych historii z pozytywnym zakończeniem, jest dobra wiadomość - to tom pierwszy, zatem będą i kolejne!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Bazylia. Kronika zdrowego chomika"
Autor: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 22,7x17,2 cm
ISBN: 978-83-7672-403-4


Komentarze