"Chrząszcz brzmi w trzcinie. Łamańce językowe" - językowe zabawy, by nie wyjść z wprawy;)Łamanie ma raczej niezbyt pozytywne konotacje, a gdy związane jest z częściami ciała, to w ogóle wywołuje w nas niemiłe uczucia. Ale przecież są wyjątki! Wszak łamanie głowy to niezła rozrywka (u nas rodzinnie się tym pasjonujemy - ciocia uwielbia sudoku, dziadkowie - krzyżówki, a zwłaszcza jolki, lubimy przeróżne gry logiczne), no i jest także łamanie języka! Jak miło jest opanować pełen niełatwych wyrazów wierszyk czy zdanie naszpikowane takimi wyzwaniami, najmłodsi po okresie buntu i dramatycznych niekiedy scen, że "nie wychodzi, nie umiem tego powiedzieć" przeżywają często fascynację umiejętnością wypowiedzenia trudnych wyrazów, niełatwych zbitek głosek.

Niniejsza książka może być sympatyczną zachętą do takich ćwiczeń. Jej podtytuł brzmi "Łamańce językowe", ale zabawne wiersze w niej zawarte to nie tylko okazja do popisów niezwykłej sprawności w tej materii: to także sposobność do doskonalenia wymowy. Wyrazy dźwiękonaśladowcze, zestawienia głosek mogących sprawiać trudność zostały dobrze wyważone ze słowami "neutralnymi", zatem przeczytanie wiersza czy pamięciowe opanowanie go przy pewnej pracy nie powinno sprawić problemów. Zatem można polecić tę książkę jako niebanalne urozmaicenie ćwiczeń logopedycznych. 

Autor inspiruje się tekstami dobrze znanymi najmłodszym, dlatego wśród poruszonych tematów znajdziemy i lokomotywę, która rusza w drogę, i dylemat, czy wieprza przyprawić pieprzem, a wśród bohaterów - Jerzego i jeże, chrząszcza - mieszkańca Szczebrzeszyna, krowę w kropki bordo, niedźwiedzia - starego, rzecz jasna!;) Zachęcamy do sięgnięcia po książkę i odnalezienia innych nawiązań!

Autorska publikacja została zilustrowana z rozmachem - zajmujące całą rozkładówkę prace w charakterystycznym stylu, bawią, budzą ciekawość, zwracają uwagę interesującą fakturą i deseniami, a także utrwalają wyrazy mogące sprawiać trudność.

Zajrzyjcie zatem do przesyconego humorem świata językowych łamańców, w którym szprotka szoruje podkład, stonoga postukuje jedną nogą w gipsie, a pan poczmistrz ma taneczne zapędy!;)

Polecam
Katarzyna"Chrząszcz brzmi w trzcinie. Łamańce językowe"
Autor i ilustrator: Krzysztof Kiełbasiński
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 21x29,5 cm
ISBN: 978-83-280-3115-9


Komentarze