"Dlaczego hipopotam jest gruby?" - vademecum po świecie fauny - i nie tylko!;)Jeszcze więcej intrygujących informacji o nas samych, o zwierzętach, o fizjologii, zwyczajach, zachowaniu - poprzednia niezwykle ciekawa pozycja tego duetu autorskiego liczyła prawie sto stron, ta jest obszerniejsza, choć i tak "narzekamy" - tak interesujące, tak pięknie ilustrowane książki mogłyby mieć liczbę stron dwa razy większą (a nawet i trzy!;)).

Sympatyczny i zjednujący najmłodszych aspekt tej pozycji to forma odpowiedzi - autorka zwraca się bezpośrednio do czytelników, przywołuje bliskie im realia, tłumaczy odwołując się do analogii, które są im bliskie. Prosty język to kolejna zaleta - tu nie ma słowniczka na końcu książki, nie ma przypisów - w samym tekście wszytko jest klarownie wyjaśnione. Czasem okazuje się, że jedna odpowiedź budzi kolejne wątpliwości, zatem niejednokrotnie zdarzy się tak, że następne pytanie zahacza o ten sam temat.

A tematów jest mnóstwo, zagadnień - mrowie;) Sam indeks mieści się na czterech stronach (autorka proponuje ciekawe jego zastosowanie - wybranie z haseł interesującego gatunku, odszukanie właściwej strony i przeczytanie informacji jego dotyczących).  

Na pewno wabikiem będą ilustracje - Joanna Żero zaprasza nas do świata swoje wyobraźni, gdzie zwierzęta nabierają nieco ludzkich cech, zwyczajów, nawyków: takie odrobinę spersonifikowane portrety budzą ciekawość. A i sama technika rysowania, kolorystyka prac są niezwykle miłe dla oka.
Pani Dorota Sumińska to osobowość telewizyjna, radiowa - jej audycje mają taki gawędziarski charakter, zawsze widzimy ją w otoczeniu mnóstwa przedstawicieli fauny, zatem sprawą oczywistą jest, że zwierzęta kocha, a jako że jej zawód to lekarz weterynarii, zatem wiedzę na te "okołozwierzęce" tematy ma imponującą. W taki sympatyczny sposób dzieli się nią z młodymi odbiorcami. Rzeczowe odpowiedzi na każde pytanie sprawiają, że najmłodsi proszą o więcej - i chętnie poznajemy kolejne informacje zawarte w niniejsze lekturze.

W liczącej sto dwadzieścia cztery strony pozycji znalazły się odpowiedzi na sto czterdzieści jeden pytań - często wyjaśnienie wiąże się z przekazaniem ciekawostek na inne tematy, zatem wiedzy jest naprawdę sporo. Jako dorosły czytelnik mam zastrzeżenie jedynie do dwóch notek - pytania "A dlaczego nie czujemy, że Ziemia się obraca?" oraz "Czemu ćmy i inne owady przylatują do światła?" nie do końca rozwiewają wątpliwości małych obserwatorów otaczającego ich świata. Ale to oczywiście mój własny odbiór, inne osoby będą z pewnością miały inne wrażenia. Niemniej jednak to lektura wspaniale przybliżająca nam świat fauny, wiele kwestii nas samych dotyczących, ba - nawet traktująca o naszych zwyczajach. My mamy w zanadrzu jeszcze parę pytań otaczającej nas przyrody dotyczących, zatem liczymy, że odpowiedzi na nie znajdziemy w kolejnych książkach - tak mądrze napisanych i tak pięknie zilustrowanych!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


Autor: Dorota Sumińska
Ilustrator: Joanna Żero
Oprawa: twarda
Liczba stron: 124
Format: 21 x 22,5 cm cm
ISBN: 978-83-08-06086-5Komentarze