"Opowiadania z kluczem" - o sukcesach młodych detektywów (i nie tylko!);)
Najmłodsi często żywią wielkie obawy - jak też się skończy ta opowieść? Czy nasz ulubiony, sympatyczny, pozytywny główny bohater wyjdzie cało z wszelkich opresji??? Nierzadko bywa tak, że jakiś film, jakaś bajka czy książka są zbyt "straszne" i lęk nie pozwala poznać do końca tej historii... Z czasem okazuje się jednak, że tego typu utwory adresowane do młodych odbiorców mają szczęśliwy finał, zło zostaje ukarane, a dzielni bohaterowie triumfują. Dochodzi także do głosu zamiłowanie do tajemnic, mrocznych opowieść (ach, te historie o duchach i innych niesamowitościach!) - jednym słowem - rozpoczyna się wielka miłość do sensacyjnych publikacji, historii o wyczynach młodych detektywów rozwikłujących trudne zagadki.

Takie na poły kryminalne, z odpowiednio wyważoną dozą sensacji opowiadania znajdziemy w tym właśnie zbiorze. W Wydawnictwie Literatura ukazało się już sporo tomów historii o przeróżnej tematyce napisanych przez wielu autorów - do książek o zwierzętach, opowieści świątecznych, utworów z nutką grozy ("Opowiadania z dreszczykiem") dołączyła kolejna pozycja do młodocianych pasjonatów zagadek związanych z tajemniczymi przestępstwami, dla - być może - detektywów in spe, ale też i dla wszystkich, którzy lubią emocjonujące przygody, łamanie głowy nad rozmaitymi nie do końca jasnymi zdarzeniami. 

Osiemnaście opowiadań to utwory napisane przez osiemnastu pisarzy dobrze znanych wielbicielom książek wydawanych przez Literaturę: Paweł Beręsewicz, Katarzyna Ryrych, Zuzanna Orlińska, Renata Piątkowska, Anna Czerwińska-Rydel, Tomasz Trojanowski, Dorota Combrzyńska-Nogala, Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Grzegorz Gortat, Beata Ostrowicka, Joanna Jagiełło, Kalina Jerzykowska, Barbara Kosmowska, Paweł Wakuła, Joanna Papuzińska - wśród tych nazwisk na pewno odnajdziecie wielu swoich ulubionych autorów. Dla porządku dodam jeszcze - bo powyżej nazwisk jest siedemnaście - iż do grona zacnych twórców emocjonujących opowieści zawartych w tym zbiorze dołączył jeszcze Marcin Szczygielski. 

Taka koncepcja książki zapewnia czytelnikom mnóstwo emocji, zetknięcie z rozmaitymi stylami, odmiennymi sposobami budowania napięcia, historiami, w których główną rolę odgrywają mali detektywi, ale i takimi, gdzie pierwsze skrzypce grają dorośli specjaliści od ujmowania przestępców, stróże prawa. Większość z nich prezentuje świat w sposób realistyczny, ale i miłośnicy fantastycznych wątków znajdą coś dla siebie - opowiadania ze szczyptą magii;)

Sympatycznym dodatkiem jest płyta z opowiadaniami czytanymi przez Tomasza Schimscheinera - zatem pasjonaci czytania będą z pewnością zabierać ze sobą książkę choćby do szkoły i w każdej wolnej chwili z wypiekami na twarzy pochłaniać słowo pisane, a mniej może biegłych w czytaniu ucieszą nagrania zawarte na płycie. 

Ilustracje stworzyła Olga Reszelska, która jest już chyba "specjalistką" od wizualnej strony opowieści o nieco sensacyjnym zabarwieniu - i rzeczywiście prace te świetnie współgrają z tajemniczymi historiami polskich autorów, którzy poświęcili czas i talent, by ucieszyć młodych fanów detektywistycznych opowiadań. 

Polecam
Katarzyna

"Opowiadania z kluczem"
Autor: praca zbiorowa
Ilustrator: Olga Reszelska
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 304
Format: 17x23 cm
ISBN: 978-83-7672-373-0
Komentarze