"Zbaranieć można!" - pełne humoru tropienie zwierząt:)Dziewczyny czasem się kokoszą, zatem tylko patrzeć, jak im powyrastają pióra!;) Młodsza by się na pewno ucieszyła, bo pierzaste bractwo to jej wielka miłość, podobnie jak i wszystkie inne okazy fauny. Zatem i książka o takich zwierzęcych "przemianach" bardzo ją uradowała. 

Mamy w naszych zbiorach parę tytułów autorstwa Agnieszki Frączek, podczas ostatniej wizyty w bibliotece zoczyliśmy "Zielono mi!", bardzo à propos książkę, wszak taka zieloną porę roku właśnie mamy, ale "Zbaranieć można!" jeszcze bardziej podbiło nasze serce - bo o zwierzęcych bohaterach możemy czytać zawsze i wszędzie, a humor zawarty w tych wierszach poprawia nastrój każdemu. 

Najmłodsi lubią także zabawy językowe, a takie podobieństwo brzmieniowe wykorzystuje autorka w zebranych w tym tomie utworach. Jak sama wyjaśnia we wstępie, często wyrażenia, zwroty czy wyrazy zawierające w sobie nazwy zwierząt nawiązują do pewnych cech danego przedstawiciela fauny, choć niekiedy to podobieństwo jest przypadkowe. Agnieszka Frączek sięgnęła po przykłady obu rodzajów, dlatego wiersze są naprawdę zaskakujące, zabawne. Oparte na takich niecodziennych pomysłach utwory pokazują nam niezwykłe przemiany zwierząt, zwracają uwagę na może czasem niedostrzegane analogie, na pochodzenie różnych sformułowań obecnych w naszym języku.

Przemiłym "dodatkiem" są ilustracje. Znana nam z książek o śniącym Bartku pani Jola Richter-Magnuszewska w przezabawny sposób portretuje bohaterów utworów, brawurowo pokazuje ich transformacje, w ciekawy sposób pokazuje znaczenie przeróżnych związków frazeologicznych, które zostały w wierszach przywołane. 

Każdy utwór to pewna opowieść, historyjka zapadająca w pamięć, zabawna przygoda, która pomaga nam zapamiętać znaczenie rozmaitych powiedzeń, wyrażeń, zwrotów, ale też uczy przełamywania stereotypów, twórczego podchodzenia do materii języka, zachęca do wzbogacania naszego słownictwa. A "przy okazji" lektura dostarcza nam naprawdę wiele radości! Pani Agnieszka Frączek zostaje przez nas uhonorowana tytułem Mistrzyni Dobrego Humoru. Dziękujemy za wszystkie te radosne spotkania - i oczywiście czekamy na kolejne, umilając sobie czas lekturą przezabawnych wierszy!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: Oprawa twarda
Liczba stron: 48
Format: 16,8x24,5 cm
ISBN: 978-83-7672-420-1


Wpis w ramach projektu Przygody z książką.
Sprawdźcie, co się tam dzieje!:)  


Komentarze

  1. Jak A. Frączek napisała teksty, to już wystarczająca rekomendacja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiamy wiersze Frączek. Lecę do biblioteki! :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Będziemy szukać i poznawać. Wystarczająco nas zachęciłaś:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)