"Kto mnie przytuli? Mój mały kotek" - pełne emocji opowieści o małych ulubieńcach
Te książki z charakterystycznymi wizerunkami kotków lub piesków na okładce od dawna cieszą się wielką popularnością. Chyba przede wszystkim dziewczynki lubię te lektury - i jako małe słuchaczki, i gdy już same wybierają sobie coś do poczytania. W przypadku opowieści autorstwa Agnieszki Stelmaszek zaletą na pewno jest rodzimość tych historii.

Znajome nam otoczenie, realia jakoś bliższe niż te, z którymi mamy do czynienia w przypadku obcojęzycznych autorów - to zjednuje przychylność czytelników (nawet tych starszych, którzy przybliżają opowieści małym słuchaczom;)). 

Niniejsza pozycja - oraz bliźniacza książka "Kto mnie przytuli? Mój mały piesek" to zbiory trzech wcześniej już publikowanych historii. Na okładce widzimy bohaterkę pierwszej opowieści - Drobinkę, kotkę birmańską. Dane nam jeszcze będzie poznać Grafita oraz Bezę. Ich imiona wiążą się z cechami wyglądu. Ale choć śliczne, urocze, rozbrajające, to jednak koty te przeżyją rozmaite przygody, także nieco smutne koleje losu staną się ich udziałem. 

Oczywiście jednak możemy liczyć na pomyślny finał wszystkich perypetii. Choć wpadną w tarapaty, to na szczęście z pomocą przyjdą im pracownicy Przytuliska - wyjątkowej przystani dla bezdomnych, pozbawionych opieki zwierząt. Z różnych powodów każdy z kotków znajdzie się w tym miejscu - nieodpowiedzialni właściciele, nieszczęśliwy przypadek, zbieg okoliczności... A choć Przytulisko to miejsce pełne ciepła, a jego pracownicy i działający tam wolontariusze to osoby z sercem na dłoni, wiadomo przecież, że nie ma jak w domu... 

O tym właśnie - w takim wielkim skrócie - są te trzy opowieści - o poszukiwaniu swego miejsca, ciepłego kąta, ale przede wszystkim - kochającego właściciela. We wszystkich tych historiach autorka przemyca taki właśnie wzór postępowania z pupilem - bycie opiekuńczym, odpowiedzialnym, tolerancję, wyrozumiałość, troskę wobec mniejszego, czasem jeszcze bardzo psotnego zwierzątka.

Jeśli nie macie w swoich zbiorach pojedynczych tytułów autorstwa Agnieszki Stelmaszek, to polecamy tę książkę - to naprawdę spora porcja czytania (a fanki takich opowieści potrafią połknąć je na raz i znów mają głód lektur;)). Ładne wydanie - w twardej, jakby aksamitnej oprawie, z wybiórczym lakierem przykuwa uwagę, zatem to i świetna propozycja dla małej kociary - choćby na Dzień Dziecka. Spory druk i niezbyt długie rozdziały to z kolei zalety, które sprawiają, że ta książka nada się także jako pierwsza poważniejsza lektura dla początkujących czytelniczek. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Kto mnie przytuli? Mój mały kotek"
Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Ilustrator: Magdalena Sarmak
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 432
Format: 16,5 x 21 cm
ISBN: 978-83-280-3195-1
Komentarze