"Żubr Pompik. Tropy na śniegu", "Żubr Pompik. Zapach wiosny" - poznajmy tajemnice puszczy i jej mieszkańców!Jak się zaprzyjaźniamy z żubrem? Ekspresowo! Jak się okazuje, to chyba znak szczególny wydawnictw sygnowanych przez Media Rodzina. Wszystkie pozycje o najsympatyczniejszym prosiaczku połykałyśmy na raz;) (choć oczywiście wracamy, miło się je czyta ponownie!), podobnie jest w przypadku Pana Kuleczki i jego przeuroczej drużyny, no i przygody Pompika oraz jego bliskich idealnie się w ten wzór wpisują!

Jak to dobrze, że od razu możemy poznać dwa tomy! Młodsza stwierdziła, że na pewno są jeszcze dwa i oczywiście je także musimy przeczytać - tak szybko, jak to będzie możliwe! Niewątpliwie to wymarzona lektura dla najmłodszych lubiących przyrodę, zwierzęta, interesujących się zmianami w otaczającym świecie, dla których wyprawa do lasu, na łono natury to najmilszy sposób spędzania wolnych chwil. Choć mam nieodparte wrażenie, że po sięgnięciu po te pozycje, po przeczytaniu ich, mogą się pojawić nowi fani takich tematów.

A bohaterami są zwierzęta chyba mało znane. Wprawdzie sam wizerunek żubra jest dość łatwo identyfikowany, ale co tak naprawdę o nich wiemy? I to nie tylko - co wiedzą najmłodsi, ale co wiemy my, dorośli? Nie zawsze pewnie zbyt wiele, więc opowieści autorstwa Tomasza Samojlika są okazją do uzupełnienia tych braków. Oraz oczywiście - sympatyczną, zabawną lekturą! 

Pierwsze strony zimowego tomu to oczekiwanie na głównego bohatera;) Pojawi się na świecie nieco później niż pozostałe małe żubrzyki z tego stada, więc rówieśnicy będą wspólnie dokazywać, ścigać się, a on, jako nieco mniejszy, młodszy, będzie szukał innych towarzyszy, poznawał życie w puszczy, dowiadywał się mnóstwa ciekawych rzeczy na temat swego otoczenia - a my z nim! 

Dlatego tak naprawdę nie tylko z żubrami po tej lekturze będziemy za pan brat! Pompik spotyka wilczka, dziki, zawiera znajomość z łosiem, dowiaduje się, co lubią jeść inne zwierzęta i próbuje nawet tych "przysmaków";), ciekawość sprawia, że odkrywa kolonię nietoperzy, poznaje mnóstwo małych mieszkańców olbrzymiego, powalonego drzewa - a to wszystko w pierwszej części! Jej finał jest równie radosny jak i początek - oto "mały" Pompik staje się dużym, starszym bratem;), bo na świat przychodzi jego siostrzyczka Polinka, której w kolejnej części będzie pokazywał bliższe i dalsze otoczenie - pana raka, wiewiórkę, która także buduje gniazdo, niepozornego, a potrafiącego stworzyć tak piękne rzeczy pana pająka. Rodzeństwo zaznajomi się z bobrem, siostrzyczka pozna ryjówkę, dowiemy się także, jakie różne aktywności podejmuje dzięcioł, wydając przy okazji rozmaite odgłosy, małe żubry przeżyją niezbyt miłe spotkanie z meszkami, będą szukać zapachu wiosny i wspólnie bawić się na śniegu. 

Każda przygoda małego żubra i jego siostry to okazja do przybliżenia czytelnikowi zwyczajów leśnych mieszkańców, pokazania ich sposobu zdobywania pożywienia, zabaw maluchów, ich domów, puszczańskiego codziennego życia zmieniającego się zgodnie z rytmem przyrody. Ciekawostki przekazane jako element opowiadania o perypetiach bohaterów zapadają w pamięć, sprawiają, że po lekturze okazuje się, iż wiemy naprawdę wiele na temat leśnego bractwa! 

Tomasz Samojlik jest autorem bardzo wielu pozycji, które w niebanalny sposób pokazują przyrodę, przybliżają ważne kwestie związane z ekologią, sprawiają, że fauna i flora - nawet bardziej dzika;) - stają się nam bliższe. 

Czekamy zatem na kolejne opowieści - a także na serial o jego przygodach (tu możecie zajrzeć po więcej szczegółów)!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

Autor i ilustrator: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 24,5x22 cm
ISBN: 978-83-8008-166-6, 978-83-8008-167-3


Komentarze

  1. Poznaliśmy Pompika z części wiosennej, ale zbieramy się do nadrobienia zimowej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)