"Kot, który zgubił dom", "Różowe babeczki" - dla młodych pasjonatów wciągających opowieściTo świetny pomysł - zaznajamianie najmłodszych z różnymi gatunkami literackimi. Niniejsze pozycje to przykład reportażu oraz kryminału. Ci, którzy zetknęli się z serią "Poczytaj ze mną", wiedzą, że mogą się spodziewać historii frapujących, niebanalnych, w nietypowy sposób prezentujących spraw ważne dla każdego człowieka. Staranny dobór treści gwarantuje ciekawą i wartościową lekturą, z kolei zacne grono ilustratorów zapewnia, że i ci młodsi czytelnicy zaintrygowani stroną wizualną z przyjemnością poznają te historie. 

Już pierwsze spojrzenie na książki sprawiło, że dziewczyny zapragnęły poznać te opowieści. Na jednej z okładek widzimy przepyszne babeczki (od razu okazało się, że i my dawno nie piekłyśmy takich pyszności;)), z drugiej zerka na nas prześliczny kotek, a że jest to smutne spojrzenie, a kotek w trudnej sytuacji, zatem tym bardziej musiałyśmy prędko zasiąść do czytania, poznać jego losy, dowiedzieć się, co też się mu przydarzyło!

Kot jako motyw zdobniczy;), ukochany pupil, obiekt do obserwowania, bohater filmu i - last but not least - bohater lektury: to zawsze elektryzuje. Nad biurkiem dziewczyn wisi mapa świata (od firmy Czu-Czu), a na niej mnóstwo rozmaitych rysunków: budynki, postacie, zwierzęta - jest i kot! I to właśnie turecki biały kot znad jeziora Van! Jego wizerunek bardzo przypomina Kunkusha, bohatera reportażu Ewy Nowak - nie wiemy, czy to rzeczywiście ta rasa - podobno "prawdziwe" vany mają jedno oko zielone, a drugie niebieskie, a dzielny pupil-bohater tej książki ma złociste tęczówki, jednak fakt, iż uratował się w tę wietrzną, ponurą pogodę być może właśnie o przynależności do tego gatunku kotów-świetnych pływaków świadczy. 

Jak w ogóle doszło do tego, że kot rodziny Irakijczyków znalazł się u wybrzeży wyspy Lesbos? Konieczność opuszczenia rodzinnych stron to niestety ostatnio smutna rzeczywistość - co gorsze, powodem nie jest li tylko szukanie lepszych warunków życia, ludzie uciekają przed wojną, chcą chronić siebie, swe dzieci... Właściciele Kunkusha to nie typowa rodzina - brakuje taty, zatem w obliczu zagrożenia życia mama decyduje, że wraz z dziećmi - czterema córkami i synem opuszczą ojczyznę, popłyną do Europy. To niełatwa decyzja, a przygotowania do podróży są tym trudniejsze, że czas nagli: co zabrać? Co jest niezbędne w drodze? Co się przyda w miejscu, które stanie się ich nowym domem? Jednego są pewni - wśród zabieranych rzeczy nie może zabraknąć transportera, w którym znajdzie swe schronienie ukochany pupil - czworonożny członek rodziny, Kunkush. 

Dramatyczna relacja ukazująca podróż przedstawia całą gamę uczuć i emocji - decyzja podjęta, nie ma odwrotu, ale co czeka uciekinierów? Mali odbiorcy towarzyszą perypetiom kota, który w zamęcie korzysta z okazji i przerażony ucieka - bo hałas, zimno, woda, przez którą przedzierają się uchodźcy do bezpiecznego brzegu wyspy. Kunkusha czeka wiele przygód, nagłe zwroty akcji i wręcz nieprawdopodobne koleje losu. Wielkoduszność i empatia osób, które spotka na swej drodze sprawią, że jego historia będzie miała pomyślny finał - o czym przeczytać możemy w artykułach dokumentujących te niezwykłe zdarzenia. Piękna opowieść o trudnych losach - ludzi i zwierząt, o empatii, solidarności, bezinteresownej pomocy.

"Różowe babeczki" to z kolei zabawna, zaskakująca historia śledztwa prowadzonego przez sześcioletnią Luizę zwaną przez tatę Lusią - i przez owego tatę, detektywa Lucjana Zagadkę (nomen omen, prawda?;)). Sprawa, którą muszą się zająć, jest bardzo tajemnicza i apetyczna - bo właśnie tytułowe słodkości są jej przedmiotem! Zbieranie dowodów, szukanie śladów, przepytywanie świadków - wszystko to znajdziecie w opowieści o poczynaniach dzielnego duet detektywistycznego. Domyślacie się pewnie, że sprawcy zostaną ujęci - ale możecie też liczyć na happy end!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Kot, który zgubił dom"


"Kot, który zgubił dom"


"Kot, który zgubił dom"


"Różowe babeczki"


"Różowe babeczki" 


"Kot, który zgubił dom"
Autor: Ewa Nowak
Ilustrator: Adam Pękalski
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format: 21x25 cm
ISBN: 978-83-281-1768-6

"Różowe babeczki"
Autor: Joanna Jagiełło
Ilustrator: Marta Krzywicka
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format: 21x25 cm
ISBN: 978-83-281-1432-6

Komentarze