"Miriam. Tancerka", "Rut. Przyjaciółka" - biblijne postacie wzorem dla młodych odbiorcówJak niekonwencjonalnie zostały przedstawione postacie znane z Biblii - stają się one bliskie młodemu odbiorcy, w pełni możemy docenić ich zasługi, są pokazane tak, byśmy mogli zobaczyć, z jakim przeciwnościami się musiały mierzyć, jak trudno było im czasem wytrwać w postanowieniach, nie poddać się zniechęceniu.

Seria "Płatki" to portrety wyjątkowych kobiet - oprócz niniejszych tytułów ukazały się jeszcze dwie pozycje: "Sarah. Księżniczka" oraz "Rebeka. Wymarzona panna młoda". W najnowszych książkach z serii możemy poznać postać starszej siostry Mojżesza - Miriam, która pierwsza we śnie dowiedziała się, że jej brat wyprowadzi Izraelitów z niewoli egipskiej. Odegrała też niebagatelną rolę, gdy dryfującego malucha znalazła córka faraona, a także później, gdy już nadeszła chwila wypełnienia się owego proroctwa. A dlaczego jest nazwana tancerką? Otóż po przejściu przez Morze Czerwone w podzięce Panu za szczęśliwe ocalenie i wyzwolenie tak właśnie okazała swoją radość. To piękny symbol wdzięczności, zarażającej i inne kobiety - wyobrażenie sobie tej sceny działa i na nas, czytających, poznających tę historię.

Rut, Moabitka, wierząca w boga Kemosza, w nieoczekiwany sposób staje się niezwykle ważną postacią w dziejach narody wybranego. Zetknięcie z wiarą prawdziwą, opartą na czynieniu dobra, skromność i pracowitość - to wszystko sprawia, że Rut staje się osobą godną naśladowania, mającą szczególne miejsce w dziejach rodu Dawida. Jej dzieje się dowodem na to, że refleksja nad swoim postępowaniem, zmiana tego, co niewłaściwe, pozwala nam cieszyć się darami Boga i czuć radość z każdego dnia przeżytego zgodnie z Jego przykazaniami i zasadami.

Ciekawe jest też to, w jaki sposób przedstawione nam zostaje życie tych dwóch niezwykłych kobiet - ich dzieje poznaje mały Jezus - opowiada mu jego Maryja, a te historie pojawiają się przy okazji szczególnych, świątecznych momentów w życiu rodziny. Opowieści te zatem to także okazja, by poznać zwyczaje, tradycje, potrawy związane z danym świętem. Co więcej - to nie tylko taka "sucha" wiedza - mamy okazję wypróbować te przepisy, zrobić smakołyki, które podczas Szawuot lub Pesach goszczą na stołach wiernych. Są też propozycje na prac plastyczno-technicznych: możemy wyciąć postacie bohaterek i ich stroje, uszyć torbę, zrobić bębenek Miriam.

Świetnym aspektem tych pozycji jest umieszczenie wielu ilustracji, które zaciekawią młodszych odbiorców tych opowieści. Do tego na stronach znajdziemy wyjaśnienia wielu kwestii, takie swego rodzaju przypisy, niektóre fragmenty historii biblijnych bohaterek umieszczono w komiksowych rysunkach, są też ciekawostki i wyjaśnienia, które pozwalają najmłodszym zrozumieć poruszone treści. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Miriam. Tancerka", "Rut. Przyjaciółka" 
Autor: Antonella Anghinoni
Ilustrator: Alessandra Mantovani
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 64
Format: 17,3 x 24 cm
ISBN: 978-83-7516-928-7, 978-83-7516-932-4


Komentarze