"Misja kosmos. Międzygwiezdna podróż Voyagera" - dla najmłodszych ciekawych tego, co "nieco" dalej;)Tak ciekawie i skutecznie przybliżający nam tajemnica życia zwierząt, piękno i bioróżnorodność puszczy oraz innych rozmaitych ekosystemów autor zaprasza nas w niebanalną, niezwykłą i bardzo odległą podróż. Tomasz Samojlik potrafi każdy temat uczynić pasjonująca opowieścią, a gdy do tego jest tak zabawnie zilustrowany, to wnet okazuje się, że z przyrodą jesteśmy za pan brat! Tak będzie niewątpliwie i z kosmosem! Bliskie spotkanie z planetami i innymi ciałami niebieskimi to temat niniejszej pozycji. 

Jej podtytuł brzmi: "Międzygwiezdna podróż Voyagera" - nazwę tę nosi bezzałogowy program badawczy, a w wielką wyprawę do granic naszego Układu Słonecznego i poza nie wyruszyły dwie bliźniacze sondy kosmiczne - Voyager 1 i Voyager 2. 

Wprawdzie sondy zmierzały w kierunku dalej od Słońca położonych planet, ale przecież mogłyby się odwrócić, spojrzeć za siebie;) i zobaczyć też pozostałe dwie planety skaliste oraz najbliższą Ziemi gwiazdę - dlatego w tym wyjątkowym opracowaniu znajdziemy informacje o całym naszym Układzie Słonecznym - choć nie tylko! Autor pisze o Galaktyce, o znanych i nieznanych przestrzeniach wszechświata, o poszukiwaniach kontaktu z potencjalnymi odbiorcami gdzieś tam, w odległych jego zakątkach, a także o tych najbliższych planach - o misji załogowej na Marsa. 

Pierwsza rozkładówka to krótki zarys badań kosmosu i przedstawienie bohaterów, z którymi będziemy przemierzać zakamarki gwiezdnej przestrzeni. Kolejne strony dostarczają młodemu odbiorcy wielu informacji dotyczących Słońca, Ziemi i pozostałych siedmiu planet tworzących Układ Słoneczny. Dowiemy się zatem, że doba na Wenus trwa dłużej niż wenusjański rok! Z kolei rok na Uranie to 84 ziemskie lata - ale nie jest to rekord, bo rok na Neptunie trwa prawie 165 lat ziemskich! Upersonifikowanym przedstawieniom ciał niebieskich towarzyszą ich zabawne wypowiedzi, które również służą przekazaniu wiadomości - to te białe dymki, na czarnych polach znajdziemy kolejne informacje - w pigułce, ale przekazane prosto, zatem zrozumiałe także dla najmłodszych. Bo to dla nich jest przeznaczona ta publikacja: widać to na pierwszy rzut oka. Twarde kartki, zaokrąglone rogi, ilustracje opatrzone krótkimi komentarzami, uczłowieczenie całego Układu Słonecznego - a nawet Galaktyki, komiksowy sposób przekazywania informacji - "Misja kosmos" to kolejna propozycja Tomasza Samojlika dla młodych fanów nauki, dla nieletnich eksploratorów bliższych i dalszych zakątków świata;) 

Oczywiście raczej chybionym pomysłem byłoby danie tej pozycji dwu- czy trzylatkom, bo choć warstwa wizualna i forma wydania mogą i u takiego adresata znaleźć aprobatę, to jednak treści te trafią do ciut starszych odbiorców, zainteresowanych tematem, dopytujących o tę pełną tajemnic przestrzeń ponad nami. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Misja kosmos. Międzygwiezdna podróż Voyagera"
Autor i ilustrator: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 24
Format: 25x25,5 cm
ISBN: 978-83-280-2539-4


Wpis w ramach projektu Przygody z książką.
Sprawdźcie, co się tam dzieje!:)  


Komentarze

 1. Swojego czasu Córcię interesował kosmos także książka mogłaby się jej spodobać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa książka. Gdy zaczną się "kosmiczne" pytania, będziemy musiały po nią sięgnąć :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie czytam "Ciało - jak to działa" autorstwa Samojlika i jestem bardzo zadowolona z tej książki, więc jak zobaczyłam tutaj to nazwisko, to wiedziałam że to jakaś fajna rekomendacja. Zapisuje zaraz do notatek do kupienia w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że Samojlik popełnił taką książkę. to ciekawostka, córce pewnie by się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. U nas kosmos pojawia się, co jakiś czas. Nie wiedziałam o tej książce, synkowi pewnie by się spodobała :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ojej, miałam ją w ręku - tę książkę. Uznałam, że za łatwa dla nastoletniej córki. Nie zwróciłam uwagi na, że to dzieło Samojlika.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)