"Moje książeczki. Księga druga" - opowieści sprzed lat, a tak bliskie!Nieco mniej znana mi seria niż książeczki "Poczytaj mi, mamo" nie jest przecież tak zupełnie obca! Pamiętam charakterystyczną wklejkę jednego z tytułów - była utrzyma w ciemnej tonacji, na pewno był tam kolor granatowy i chyba wrzosowy, zdaje się, że w jednej z ramek był czarny piesek - to niewiele, ale jestem pewna, że musiano mi czytać tę opowieść. Doskonale za to w mej pamięci utkwiła opowieść o wielkodusznej i wrażliwej królewnie Apolejce, choć moja książka była nieco późniejszym wydaniem, w miękkiej okładce. Ale rzecz najważniejsza - wszak to "Księga druga"! Znamy pierwszą, bardzo się nam spodobała, nie raz po pierwszej "zapoznawczej" lekturze przypominałyśmy sobie te sympatyczne historie. 

Dlatego spodziewałyśmy się wiele po tej pozycji - i nie zawiodłyśmy się ani trochę! Ba, zauroczyły nas ilustracje, takie niebanalne, prezentujące ciekawe techniki, przybliżające świat naszych babć, dziadków, bo pierwsze wydania tych tytułów ukazywały się w latach 1962-1968.

Bardzo różnorodny jest warsztat artystyczny autorów ilustracji - znajdziemy i zgeometryzowane formy, i nastrojowe akwarele, zetkniemy się ze stonowanymi barwami i ich feerią. To, co łączy wszystkie tytuły, to znaczna liczba ilustracji, zatem równie miło się słucha tych opowieści, jak i ogląda urocze, ciekawe przestawienia bohaterów, ich przygód.

Seria "Poczytaj mi, mamo" oferuje najmłodszym zetknięcie z opowiadaniami i wierszami, w przypadku tych książek mamy do czynienia z prozą, choć w przypadku utworu "O Jasiu kapeluszniku" jest to proza rymowana. Obie serie proponują małym odbiorcą przeróżne opowieści - podróżujemy w czasie i przestrzeni, poznajemy zwierzęta obdarzone mową, magiczne historie zabarwione pierwiastkiem fantastyki, realistyczne przygody o dzieciach, które mimo dzielących ich od współczesności dziesiątek lat są podobne - potrzebują przyjaciela, lubią bujać w obłokach, mają marzenia i pasje, jest i klasyczna baśń o "Kocie w butach" opracowana przez Hannę Januszewską. 

Nas zauroczył "Tygrys o złotym sercu" Czesława Janczarskiego, z pełnymi ruchu, barw i emocji ilustracjami Józefa Wilkonia, które autor - jak czytamy w Posłowiu Katarzyny Piętki - zostały odświeżone, zmodyfikowane. Na miłośników tych tytułów czeka kilka ciekawych nowości, które pewnie z zapałem będą tropić - a wszyscy z radością i uwagą będą czytać te historie: piękne, poruszające, magiczne...

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Moje książeczki. Księga druga"
Autorzy: Adam Bahdaj, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Irena Tuwim
ilustratorzy: Janusz Grabiański, Hanna Krajnik, Zdzisław Witwicki, Ignacy Witz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 240
Format: 195 x 254 mm
ISBN: 978-83-10-13034-1

Komentarze

  1. Uwielbiam wszelkie reprinty. To taki powrót do dzieciństwa i możliwość opowiedzenia Tosi, co czytali mi rodzice, kiedy byłam w jej wieku:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)