"Nowy w klasie 1b", "Nocowanko w szkole" - dla najmłodszych czytelników o sprawach im bliskichCykl książek "Klasa 1b" pozwala młodym czytelnikom wkraczać z przyjemnością w świat słowa pisanego. Pozycje te są opatrzone hasłem "Uczę się czytać", więc sprawdzą się właśnie w charakterze pierwszych książek przeczytanych samodzielnie i w całości. 

Gwarantem zainteresowania tymi tytułami są poruszone problemy. Młodzi odbiorcy cenią sobie emocjonujące, fantastyczne przygody, ale i sprawy ich samych dotyczące, takie, jakie mogą się i im przydarzyć to też ciekawy temat. I taki właśnie klucz przyjęła autorka tych opowieści, Helena Bross. 

Licząca sobie dziesięć pozycji seria to niejako kronika pewnej sympatycznej klasy (to skojarzenie przychodzi na myśl także gdy spojrzymy na przednią wyklejkę - to jakby strona z albumu ze zdjęciami przybliżającymi nam bohaterów tego cyklu): mamy możliwość towarzyszyć im w czasie pierwszego dnia w szkole, w czasie rozmaitych perypetii, które się uczniom zdarzają, w chwila trudnych, która wcale nie muszą być przygnębiające - bo z każdych opałów wyjść pomogą koleżanki i koledzy. Tym razem w klasie pojawi się nowy uczeń - Franek, a także będziemy towarzyszyć pierwszakom w ich niecodziennej przygodzie - jako najmłodsza klasa nie jadą jeszcze na zieloną szkołę, zatem na osłodę postanawiają przenocować w szkole, w sali gimnastycznej, pod okiem sympatycznego wuefisty, pana Roberta oraz wychowawczyni, pani Klary. 

Oczywiście nie zawsze plany najmłodszych udaje się zrealizować bezproblemowo, nie wszystko idzie jak z płatka, a przenosiny do nowej szkoły opisane w "Nowym w klasie 1b" to rzecz jasna trudne zdarzenie, które budzi wiele obaw. Dlatego lektura to nie opis pasma radosnych chwil - towarzysząc Frankowi poznajemy smutek rozstania ze "starą" klasą, żal z powodu niewykorzystanych okazji, tęsknotę za tym co znane, bliskie, niepewność, co przyniesie kolejny dzień... Na szczęście chłopiec trafia do dobrze nam znanej klasy 1b, zatem możemy być pewni, że nowe otoczenie to nie będzie zmiana na gorsze. 

Pomysł nocowania w szkole, na który wpadają pierwszaki, nie od razu spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem. Ale dzieciaki nie zamierzają składać broni;) Mają świetny plan, by dopiąć celu, realizują go i piątkowy wieczór zapowiada się naprawdę emocjonująco! Choć też trzeba się będzie zmierzyć z rozmaitymi wyzwaniami: chęcią wygrywania, bycia pierwszym i pokonanym, tęsknotą, skrępowaniem z powodu spania z pluszakami, co przecież nie jest żadnym wstydem!

Książki uczą radzenia sobie z uczuciami, pozwalają oswoić pewne sytuacje. To też lekcja empatii - poznajemy odczucia bohaterów, możemy porozmawiać o ich postępowaniu, a otwartość i pomysłowość dzieciaków z klasy 1b to świetny wzór do naśladowania.
To już dość długie historyjki, choć z drugiej strony tekstowi towarzyszy bardzo dużo ilustracji (zerknijcie na zdjęcia poniżej - takie proporcje na każdej stronie), a gdy na dodatek opowieści są tak bliskie młodemu czytelnikowi, to z pewnością ich przeczytanie będzie miłym wyzwaniem.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Nowy w klasie 1 b", "Nocowanko w szkole"
Autor: Helena Bross
Ilustrator: Christel Rönns
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Format: 15x21,5 cm
ISBN: 978-83-8057-067-2, 978-83-8057-068-9
Komentarze