"Wycieczka do zoo", "Wizyta w bibliotece" - miłe pierwsze kroki w świecie czytelników:)Seria "Czytamy bez mamy" to okazja do poznania rozmaitych opowieści - wśród autorów znajdziemy i polskie pisarki, choć zdecydowanie dominują Francuzi - tak jest i w tym przypadku. Clémence Masteau jest nauczycielką i pisarką, ma zatem doskonały materiał do obserwacji w osobach swych uczniów;) Bo tematy, które porusza, są właśnie związane ze szkołą, nauką, szkolnymi przyjaźniami, kłopotami, jakie mogą się pojawić, nowymi przeżyciami i ważnymi sprawami debiutujących uczniów. 

Klasowa wycieczka do zoo to być może dla wielu osób po prostu kolejna wizyta w takim miejscu, ale rzecz jasna nie dla wszystkich: młody czytelnik poznaje ogólne zasady obowiązujące w czasie wspólnych wyjść z grupą. Z kolei odwiedziny w bibliotece i bliższe poznanie jej zasobów to sprawa niezwykle ważna, zatem już przedszkolaki chodzą na specjalne zajęcia organizowane przez panie bibliotekarki, by oswoić to miejsce, obudzić miłość do książek, pokazać, jak są ciekawe, różnorodne, przydatne, ale nie zawadzi przypomnieć sobie tych wszystkich kwestii.

Przedstawione przez Clémence Masteau historyjki nie tylko okazja do poznania nowych miejsc - możliwość dowiedzenia się, co nas tam czeka, jak powinniśmy się zachować. Autorka pokazuje, że nie wszystko zawsze układa się bezproblemowo - czasem z naszej winy, jak to się dzieje w "Wizycie w bibliotece", czasem przypadkiem wpadamy w tarapaty. Można by pomyśleć, że Ola ma jakiś dar przyciągania nieszczęśliwych zdarzeń: to jej ginie plecak podczas wizyty w zoo, to ona pochłonięta coraz to nowymi lekturami zapomina o otrzymanym od pani Magdy - nauczycielki, zadaniu... Na szczęście Ola ma także przyjaciela! Leon nie tylko idzie z nią w jednej parze, ale też zwraca uwagę na to, co robi przyjaciółka i gdy widzi, że ma ona problemy, śpieszy z pomocą. Jest to zatem także sympatycznie przedstawiona lekcja empatii, koleżeństwa. 

Jeszcze słówko o stronie formalnej: obie książki należą do poziomu pierwszego, nazwanego "Pierwsze kroki". Na kolejnych stronach znajdziemy po kilka zdań (czasem zaledwie 2-3), dużo tu ilustracji wiernie przedstawiających zdarzenia opisane w tekście. Aby ułatwić debiutującym czytelnikom poznawanie tych historii, zastosowano dwukolorowy druk: kolejne sylaby mają na zmianę kolor czarny i czerwony. Ułatwia to odczytywanie większych cząstek wyrazów, a potem - scalanie ich w jedno.

Wiemy to doskonale, że czasem mali czytacze tak się skupiają na wyartykułowaniu kolejnych głosek, sylab, wyrazów, tak chcą głośno odczytać cały tekst, że staje się to celem nadrzędnym i brakuje skupienia się nad sensem poznawanej historii. Aby oba te procesy szły w parze, warto potem porozmawiać o bohaterach, ich postępowaniu, o poznanej opowieści, zadać parę pytań. Niniejsze pozycje służą ciekawym wsparciem i w tej materii: na końcu książek znajdziemy cztery strony pomysłowych zadań sprawdzających, ile najmłodsi zapamiętali, co zrozumieli, wzbogacających słownictwo i stanowiących miłą rozrywkę. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Wycieczka do zoo", "Wizyta w bibliotece"
Autor: Clémence Masteau
Ilustrator: Caroline Modeste
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 14x20,5 cm
ISBN: 978-83-8057-064-1, 978-83-8057-063-4Komentarze