"Byłem taki miły!", "Byłem taki grzeczny!" - o tym, co może "mały człowiek":)Kiedy Starsza była jeszcze jedynaczką, wówczas sprzątanie wprawiało nas obie w stan nerwowości;) Rzecz jasna miały to być wspólne akcje, ale małe osóbki, które przed chwilą tak radośnie bawiły się i tyle energii miały, w obliczu konieczności wrzucenia kloców do pudełka czy pluszaków do kosza bardzo często tracą wręcz zdolność wykonania najmniejszego ruchu: najczęściej mogą tylko płakać wniebogłosy. Gdybyśmy wówczas miały na podorędziu takie urocze historyjki, jak te napisane przez Jen Porter i zilustrowane przez Katie Saunders, wówczas z pewnością wiele rzeczy udałoby się nam łatwiej zorganizować. 

Jakie są te książki? Przeurocze! Naprawdę nie sposób oprzeć się wdziękowi tych króciutkich historyjek przedstawiających zmagania małego bohatera z codziennością;) Widoczny na okładkach chłopczyk opowiada o swoim dniu, w którym udało mu się dokonać wielu pozytywnych rzeczy. Choć to maluch, to przecież może sporo dokonać: sprzątnąć kredki, poukładać swoje pluszaki, przygotować mamie herbatkę z piasku;), radośnie bawić się przez cały dzień! 

Sąsiadujące strony pokazują następstwo zdarzeń, mamy możliwość zobaczyć, jak skutecznie lub pomysłowo potrafi postąpić mały bohater;) Bo choć jego piesek Łatka niekoniecznie potrzebuje szalika, a piknik dla misia to przede wszystkich okazja do pałaszowania przysmaków przez chłopczyka, to nie da się zaprzeczyć, że wszystkie te sytuacja pokazują wrażliwość na uczucia innych, troskę, empatię, próbę podjęcia się wykonywania jakichś obowiązków, pomysły, by sprawić innym przyjemność. 

Sympatyczna opowieść kończy się radosną konstatacją - takie miłe, grzeczne zachowanie wprawia nas samych w dobry nastrój, pozytywny oddźwięk i nas samych cieszy. Mali odbiorcy mogą zatem nauczyć się, że i obowiązki mogą sprawiać przyjemność, a wysiłek włożony w dane działanie zaprocentuje - z całą pewnością!

A książki zachwycają nie tylko przekazem, ale i formą: wybiórczy lakier, zaokrąglone rogi, twarde kartki, solidne wydanie, odporne na wertowanie, także nie zawsze czystymi łapkami;) Kolorowe rysunki pokazują otoczenie - zatem można o rozmaitych sprawach przy okazji porozmawiać z maluchem, emocje na twarzach bohaterów są czytelne, zestawienie obrazków pozwala snuć historie, odnaleźć różnice. 

W tej serii znajdziemy jeszcze dwa tytuły: "Byłem taki dzielny!" oraz "Byłem taki dobry!". Nie wątpię, że będzie się ona cieszyć taką samą popularnością jak niegdyś kultowe i do dziś bardzo lubiane "Obrazki dla maluchów"

Polecam
Katarzyna

"Byłem taki miły!", "Byłem taki grzeczny!"
Autor: Jen Porter
Ilustrator: Katie Saunders
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Liczba stron: 16
Format: 14,5x19,5 cm
ISBN: 978-83-274-4340-3,  978-83-274-4341-0
Książki można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

Komentarze

  1. Wow, prześliczne książeczki :) aż żałuję, że dopiero teraz ...córka ma prawie prawie 4 lata, więc historyjki chyba ciut za proste jednak, ale obrazki przeurocze :) dziękujemy, za stałe inspiracje :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)