"Dziennik Pilar. Mała podróżniczka w Grecji" - przygody nie z tego świata;)Okładka jest mega - jak mawiają młodzi ludzie;) Ileż tu "wabików" - wybiórczy lakier, rozmaite obiekty - znaczek, moneta, karteczka jakby wyrwana z notesu, fragment mapy, wielobarwne litery, a każda prezentuje inny wzór - wszystko to przyciąga uwagę i zachęca do sięgnięcia po tę książkę. A w środku czeka nas więcej tego typu ilustracji - kolażowych, łączących rysunki z fotografiami, są notatki, zestawienia i porównania, w ciekawy sposób przekazane zdobyte informacje, ozdobne ramki, zabawne zapiski... Warstwa wizualna tej pozycji jest niezwykle ciekawa, doskonale naśladuje pamiętnik - Starsza spytała, co napisałam na jednej ze stron;) 

Tekst tej wciągającej opowieści umieszczony został na poliniowanych stronach, zatem złudzenie jest zrozumiałe - czujemy się, jakbyśmy podczytywali sekretne zapiski, ale w tym przypadku zostaliśmy - na szczęście! - zaproszeni do wspólnego przeżywania przygód Pilar. Dlaczego to takie miła okoliczność? Powodów jest wiele, ale najistotniejsze to te, że książka nie tylko bawi, jest sympatyczną i zajmującą lekturą, której na pewno nie odłożymy po paru stronach, ale też prezentuje pewną wartość dodaną. Te pozycje cenię najwyżej - gdy obok poznania zabawnej, ciekawej historii mamy możliwość dowiedzieć się czegoś więcej na dany temat. To pozwala nam poszerzyć wiedzę o świecie, odnaleźć nową pasję, błysnąć wiadomościami na lekcjach. Taki sposób przekazywania wiadomości sprawia, że nawet ci oporni jeśli chodzi o naukę, zapamiętują je. 

W takiej historii narracja musi być rzecz jasna pierwszoosobowa - Pilar jest tak sympatyczną dziewczynką, że polubią ją nie tylko młode czytelniczki, ale i czytelnicy;) Jest odważna, pełna energii, ma wiele pomysłów, potrafi działać nietuzinkowo, jest zdeterminowana, by osiągnąć postawiony sobie cel, kocha zwierzęta... Chyba nie ma osoby, która choćby ze względu na jedną jej cechę nie polubiła tej bohaterki, a nam spodobała się ona kompleksowo;) Do tego jej przyjacielem jest mieszkający w tym samym bloku chłopiec, Breno, zatem poznamy przygody dwojga przyjaciół. 

I to nie lada jakie przygody! Co powiecie na podróż nie tylko "w przestrzeni", ale i "w czasie"? Na dodatek - do świata bogów i bohaterów?! Niestety, nie każdemu jest to dane, ale dzięki magicznemu złotemu hamakowi otrzymanemu od dziadka, Pilar, jej przyjaciel Breno oraz jej rozbrykany kotek Sambo trafiają do niezwykłego miejsca: tu postacie znane z mitologii są na wyciągnięcie ręki, można z nim porozmawiać, poprosić o pomoc albo spróbować je przechytrzyć. A wszystko to po to, by uratować dziadka Pedra, najukochańszego, najlepszego dziadka pod słońcem... Czy to się uda? Czy można zmienić przeznaczenie? Czy greccy bogowie zechcą pomóc dzielnej dziesięciolatce? 

Przyznam, że tak mnie ta historia zauroczyła, że najpierw przeczytałam ją sama, od deski do deski, a że zaczęłam dość późno, to i lektura się przeciągnęła, ale przecież ciekawość, jak potoczą się losy Pilar, jej przyjaciela Brena i psotnego pupila Sambo była silniejsza! A kolejne perypetie to okazja do bliższego poznania postaci znanych z mitologii - albo w przypadku młodych czytelników - jeszcze nieznanych: ich wygląd, umiejętności, cechy charakteru zostały wiernie przedstawione, w ciekawy sposób wplecione w tok opowieści, a do tego przywołane raz jeszcze w zapiskach zbierających odkrycia Pilar - dzięki temu naprawdę nie ma możliwości, by ta wiedza nie została w głowach!

Pięknie wydana, ciekawa opowieść z mądrym przesłaniem to fantastyczna lektura dla młodych czytelników, spodoba się i nieco młodszym - słuchaczom, a także zupełnym "starszakom" - co potwierdzamy na naszym przykładzie. A do tego magiczny prezent od dziadka Pedra przeniesie Pilar jeszcze w inne zakątki! Już teraz możecie przekonać się, co przeżyła w amazońskiej dżungli!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki "Dziennik Pilar. Mała podróżniczka w Grecji"
Autor: Flávia Lins e Silva
Ilustrator: Joana Penna
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 168
Format: 14,219 cm
ISBN: 978-83-7915-362-6

Wpis w ramach projektu Przygody z książką.
Sprawdźcie, co się tam dzieje!:)  Komentarze

 1. mnie przekonałaś - na pewno poszukam któregoś z "pamiętników z podróży" Pilar!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa książka. Czy Twoim zdaniem może spodobać się rozgarniętej dwulatce, która lubi długie lektury? Czy to jeszcze nie ten czas?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale świetna! I jaka cena rewelacyjna! Ciekawe czy spodoba się mojemu 5latkowi?

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięciolatkowi niewykluczone, ale dla młodszych chyba trochę za wcześnie. Doczekają się i docenią "za chwilę":)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna recenzja, bardzo zachęcasz do zapoznania się z tą książką. Można się z niej mnóstwo nauczyć, ciekawe co by powiedziała na nią moja córa :)))

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)