"Kolorowanka Natura Deyrolle. Art Anti-Stress" - zaproszenie do magicznego świata przyrodyTa książka jest jak wehikuł czasu - przywodzi na myśl naukę w liceum, takim z tradycjami - w tym roku obchodziło 150-lecie istnienia. W sali biologicznej była katedra, przepastne szafy z preparatami, na olbrzymich parapetach stało mnóstwo kwiatów oraz klatka z dwiema świnkami morskimi. Kwiaty były też na stojakach, zatem wchodziło się tam jak do innego świata. A na ścianach wisiały podobne plansze. Może nawet i takie? Trudno stwierdzić jednoznacznie, jednak sporo lat minęło, poza tym raptem rok w tym budynku się mój rocznik uczył, bo kolejne trzy - aż tyle czasu trwał remont - spędziliśmy w zupełnie pozbawionym klimatu obiekcie. 

Niech Was nie zmyli zawarte w tytule słowo "kolorowanka"! Nawet jeśli nie jesteście fanami tego typu rozrywek, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję (poza tym natchnienie, by w tej materii podziałać może pojawić się niespodziewanie - i niewykluczone, że właśnie pod wpływem tych niezwykłych rysunków!). A publikacja ta zachwyca obrazami, które przywodzą myśl o dalekich podróżach, dawnych odkrywcach nieznanych zakątków, którzy pracowicie dokumentowali zdobyte wiadomości, by się nimi podzielić z innymi. Na kolorowych kartach umieszczone zostały plansze wydane niegdyś przez Deyrolle - barwne przedstawienia to niezwykła lekcja biologii - poznajemy gatunki zwierząt i roślin, kolejne etapy rozwoju, przekroje, podzielone na fragmenty i prezentujące się w całej okazałości obiekty zapraszają nas do zanurzenia się w pełen uroku świat przyrody. 

Jakże kusząca jest w taki sposób ukazywana flora i fauna! Dorodne owoce, piękne kwiaty, zwierzęta koegzystujące obok siebie na planszach obrazujących środowisko naturalne lub prezentujące swe profile ustawione w równe szeregi na ilustracjach ukazujących rozmaite gatunki. Zachwycają i budzą ciekawość - i to nie tylko te najsympatyczniejsze, zauroczą was nawet rośliny trujące i pasożyty czy bogactwo form żywych kryjących się w kropli wody... Objaśnienia na ilustracjach są w języku francuskim, nazwy gatunkowe po łacinie (i znów powrót do czasów licealnych,uczyliśmy się właśnie tych dwóch języków); nie zdziwię się, jeśli ktoś zapragnie je bliżej poznać, bo nazwy "papillons", "fosilles" czy "le coquelicot" brzmią uroczo.

No i wreszcie - samo sedno - kolorowanki! Piękne rysunki stworzone przez Chloé Fournier to nie odwzorowanie fragmentów planszy, ale twórcze przekształcanie, multiplikowanie, łączenie w całość pełną szczegółów, wypełniającą całą stronę obrazem przyrody w rozkwicie, w jej nieprzebranym bogactwie i różnorodności. Makowa czy dębowa mandala, plaża pełna morskich żyjątek, gąbkowy las z mnóstwem ryb, tygrys i słoń wśród morza kwiatów... Na stronie autorki znajdziemy wpis osoby, która stwierdza, że nigdy wcześniej nie widziała tak pięknej kolorowanki - i nie sposób się z tym nie zgodzić! 

Zachwyceni cieszymy się, że istniejące od 1831 roku wydawnictwo Deyrolle wciąż poszerza zakres swych działań: "publikuje informacje na temat zrównoważonego rozwoju oraz zagadnienia dotyczaące współczesnych wyzwań cywilizacyjnych", ale przede wszystkich - uwrażliwia nas na piękno i różnorodność natury. A ta niezwykła kolorowanka pozwala i nam stać się odkrywcami przyrody oraz twórcami naszych własnych jej wersji kolorystycznych;)

Dodam tylko, że Wydawnictwo Olesiejuk ma w swojej ofercie dwa wydania tej pozycji, różnią się one minimalnie rozmiarami, tańsze ma oprawę broszurową, to niniejsze - zintegrowaną. Obie w świetnej cenie możecie nabyć w księgarniach sieci Świat Książki (szczegóły poniżej). 

Polecam
Katarzyna


Autor, ilustrator: Chloé Fournier
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 122
Format: 19,5x29,5 cm
ISBN: 978-83-274-4580-3Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

Komentarze