"Wierszykarnia" - poezja bliska najmłodszymZ czym się Wam kojarzy tytuł? Mnie z jakąś fabryką, rzetelną wytwórnią, solidnym warsztatem - a gdy już rozpoczniemy lekturę, możemy wzbogacić te nazwy o określenie - "artystyczną", "artystycznym". To zdecydowanie nie są wiersze tworzone po to, by zrymować parę wyrazów, stworzyć łamaniec językowy, bawić absurdalnym zestawieniem pojęć czy obrazów. Danuta Wawiłow potrafi nas zaskoczyć i zauroczyć, wzruszyć, skłonić do refleksji - niezależnie od wieku, choć oczywiście to utwory skierowane do najmłodszych odbiorców.

Jeśli przypadkiem ktoś nie zna jeszcze tych wierszy, to wysnuje może z powyższych słów wniosek, że to poważne, nieco smutne wiersze pozbawione rymów... Nic bardziej błędnego! Oczywiście - są i takie utwory, w których dominuje liryzm, nieco nostalgiczne, bo autorka starała się oddać wszelkie barwy naszej codzienności, wszystkie uczucia doznawane przez najmłodszych czy też których są oni świadkami. Ale "Wierszykarnia" nie raz wywoła uśmiech na twarzach starszych i młodszych, lekturę przerywają pełne emocji komentarze, bo najmłodszych cieszy sympatyczne przesłanie, niezwykłe ujęcie rzeczywistości i chcą się podzielić swoim odbiorem wierszy. 

Jeśli chodzi o formę, to spotkamy tu strofy regularne i nieregularne, strofoidy, wiersze stychiczne - przeróżne, podporządkowane przekazowi. Podobnie rzecz ma się z rymami - nie brak ich w wierszach, ale rym nie jest nadrzędny wobec treści, nie ma tu przypadkowości, "naginania się", by uzyskać jakiś pożądany układ. 

Zatem choć widzimy tu i dbałość o formę, i dość regularne utwory, które świetnie nadają się do stworzenia ich wokalnych wersji (na pewno wiele z nich znacie, wspominałam o tym przy okazji tekstu dotyczącego wcześniejszego wydania wierszy autorki również sygnowanego przez Naszą Księgarnię), to już po poznaniu czy przypomnieniu sobie kilku wierszy nie mamy wątpliwości - zamierzeniem poetki było uwrażliwienie małych odbiorców na to, co ich otacza, ośmielenie - by mówić o uczuciach, nie bać się ich okazywania. 

Danuta Wawiłow potrafiła tak genialnie oddać dziecięce spojrzenie na świat, obawy i radości, troski i pomysły, sposób obrazowania, że nie dziwi to, iż jej wiersze są tak bliskie małym odbiorcom. Podoba się i językową wynalazczość - taka jak u najmłodszych;), i opisywanie świata i jego spraw tak jakby z perspektywy zaledwie kilku lat - a przecież nie ma w tym infantylności, tylko dziecięca szczerość, nieskrępowana wyobraźnia i pomysłowość. 

Świetnie się nam te wiersze czyta przed snem - są one takim lirycznym, refleksyjnym, ale też i pełnym radości zamknięciem dnia, a jako że jest ich niemal dziewięćdziesiąt w tym kultowym dla wielu tomiku, to czeka nas wiele miłych chwil z tą lekturą!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Wierszykarnia"
Autor: Danuta Wawiłow
Ilustrator: Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 16,5 x 21,5 cm
ISBN: 978-83-10-13049-5

 

Komentarze